Tauron wymieni lampy uliczne w Bytomiu

22 czerwca 2021, 18:15 Alert
Żarówki. Źródło: freepik
Żarówki. Źródło: freepik

Tauron wymieni blisko osiem tysięcy lamp ulicznych w Bytomiu. Spółka podkreśla, że pozwoli to oświetlić miasto w sposób ekologiczny i energooszczędny.

Tauron Nowe Technologie podpisał umowę z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów. Dokument dotyczy wymiany 7,6 tys. przestarzałych sodowych lamp ulicznych na nowoczesne lampy typu LED – czytamy w komunikacie.

– Dotychczas przeprowadziliśmy pełną modernizację oświetlenia w 20 gminach na naszym obszarze dystrybucyjnym. Nowoczesne oprawy LED w połączeniu z inteligentnym sterowaniem oświetleniem sprawią, że miasto będzie płaciło zdecydowanie niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej, nawet o 70 procent. Dodatkowo oświetlenie montowane w Bytomiu może działać w technologii SMART, co oznacza, że instalację można wyposażyć w specjalne urządzenia, które dostosowywać będą natężenie światła do konkretnych warunków atmosferycznych – mówi Artur Warzocha, prezes Tauron Nowe Technologie.

Tauron podkreśla, że w przypadku uszkodzenia oprawy ledowej nie ma ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych do atmosfery. Podczas modernizacji z bytomskich ulic zniknie też część starych, betonowych słupów. Zostaną one zastąpione estetycznymi i wytrzymałymi zamiennikami – informuje.

– Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo mieszkańców. Zawsze proponujemy naszym partnerom takie rozwiązania, które są przede wszystkim korzystne dla społeczeństwa, ułatwiają życie i poprawiają komfort poruszania się w przestrzeni publicznej. Ale rozmawiamy też o korzyściach dla gminnego budżetu – mówi prezes Warzocha.

– To inwestycja, która nie tylko poprawi jakość oświetlenia na miejskich drogach, ale również wpłynie na znaczne oszczędności – podkreślił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Tauron podał, że nowe lampy emitują światło ciepłe o temperaturze barwowej w przedziale 3800-4000 K.

Tauron/Jędrzej Stachura

Tauron wybuduje kolejną farmę wiatrową