Tauron przyspiesza modernizację oświetlenia drogowego na południu Polski

1 lutego 2023, 16:00 Alert

Tauron sukcesywnie wymienia oświetlenie drogowe w gminach na południu Polski. W 2022 roku zastąpił energochłonne lampy sodowe i zainstalował około 33 tys. opraw LED-owych, co skutkuje niższym zużyciem energii elektrycznej w poszczególnych regionach kraju.

Tauron prowadzi prace modernizacyjne sieci oświetlenia drogowego na południu Polski. W poprzednim roku koncern energetyczny zainstalował niemal 33 tysiące opraw LED-owych zastępując nimi energochłonne lampy sodowe. Gminy, które zdecydowały się na usługę oświetleniową Taurona, odnotowują niższe zużycie energii elektrycznej.

– Obsługiwana przez Tauron sieć oświetleniowa na koniec 2022 roku liczyła już niemal 100 tys. opraw LED. Ta technologia pozwala na około 60-procentową redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem sodowym. Mamy świadomość wyzwań, z którymi samorządy musiały się zmierzyć w 2022 roku. Kryzys energetyczny, spowodowany agresją Rosji na Ukrainę, a także reperkusje związane z sytuacją pandemiczną zmotywowały nas do jeszcze szybszego poszukiwania rozwiązań, które pomogłyby samorządom przetrwać ten trudny okres. Dlatego w ubiegłym roku zintensyfikowaliśmy proces inwestycyjny w obszarze oświetlenia montując o niemal dwukrotnie więcej energooszczędnych opraw niż w 2021 roku – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

W 2022 roku spółka przeprowadziła modernizacje m.in. w gminach Ogrodzieniec, Stryszów, Przeciszów, Olsztyn, Pietrowice Wielkie, Murów, Kuźnia Raciborska, Świerklany i Żurawina. W 2023 roku planuje zamontować co najmniej 20 tysięcy opraw LED.

– Spotykamy się z samorządowcami, rozmawiamy i proponujemy różne korzystne rozwiązania. Wszystko po to, by uniknąć najbardziej drastycznych decyzji związanych z oszczędzaniem energii – wyłączania oświetlenia w określonych godzinach lub całkowitego pozbawiania światła wybranych ulic, osiedli czy części dzielnic peryferyjnych. Podobnie jak naszym samorządowym partnerom, nam także przede wszystkim zależy na bezpieczeństwie mieszkańców – dodaje Piotr Apollo, prezes Tauron Nowe Technologie. Ta spółka jest właścicielem 700 tysięcy punktów świetlnych w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.

Zdaniem przedstawicieli Taurona, oszczędności generowane przez oświetlenie LED mogą być jeszcze wyższe dzięki zastosowaniu dodatkowej redukcji mocy opraw. Takie rozwiązanie ma optymalizować pracę sieci oświetleniowej redukując natężenie światła (a tym samym pobór prądu) na przykład w godzinach nocnych, kiedy aktywność mieszkańców zdecydowanie spada.

Tauron/Jędrzej Stachura

Tauron namawia Polaków do zużycia energii z paneli na miejscu