Tauron z nowym finansowaniem hybrydowym z BGK

6 września 2017, 10:45 Energetyka
Tauron finansowanie z BGK
Tauron otrzymał wsparcie z BGK (fot. BiznesAlert.pl)

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Tauron poinformował o pozyskaniu nowego finansowania hybrydowego od Banku Gospodarstwa Krajowego. Obligacje mają wartość 400 mln zł. Termin zapadalności będzie wynosił 12 lat.

– Wczoraj uczestniczyłem w podpisywaniu wsparcia dla polskiej energetyki ze strony EBI. Dzisiaj BGK wspiera w emisji obligacji hybrydowych grupę Tauron. Ważne są nie tylko główne linie elektroenergetyczne, ale także wewnętrzne linie w spółkach energetycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o sieci dystrybucyjne – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Wsparcie dla Energi wyniesie ok. 1 mld zł w ciągu kilkunastu lat. Dzisiaj Tauron idzie tożsamą drogą wraz z polskim bankiem. W latach 2015-2016 zużycie energii wzrosło o 2,4 proc. Jeśli taki wzrost się utrzyma, to dla Ministerstwa będzie wyzwaniem, aby zapewnić dostawy energii – dodał.

W konferencji uczestniczył także wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. – Polsce potrzeba więcej inwestycji prywatnych. Do tego potrzebujemy finansowania. W Polsce widzimy, że finansowanie tego typu projektów to już nie tylko proste wsparcie w formie dotacji. Sięgamy po bardziej wyrafinowane finansowanie. Tauron jako pierwsza spółka w grudniu 2016 skorzystała z obligacji hybrydowych, wydanych przez EBI w ramach planu Junckera. Cieszę się, że takie inwestycje się pojawiają i mam nadzieje, że będzie to zachęta dla innych firm, aby tego typu finansowanie rozwijać – powiedział wiceminister.

Inwestycje w modernizację

Głos zabrał także prezes Grupy Tauron Filip Grzegorczyk. – Tauron inwestuje w moce i w sieci energetyczne. Staramy się sprostać wyzwaniu, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne, a to wymaga finansowania. W sensie finansowych Tauron powstaje z kolan – stwierdził.

– Obecnie sytuacja finansowa Tauronu poprawia się. Jesteśmy zmuszeni do innowacji, także w finansowaniu. Jako pierwsza spółka robimy to teraz z BGK. Pod koniec zeszłego roku jako pierwsza spółka podpisywaliśmy wsparcie z EBI w ramach Planu Junckera. Z Polskim Funduszem Rozwoju znaleźliśmy możliwość wsparcia budowy bloku w elektrowni Stalowa Wola. Dzięki temu instrumentowi Tauron nie zadłuża się – powiedział Grzegorczyk.

BAT i BREF – nowe normy

Jak dodał wiceprezes Marek Wadowski, zapotrzebowanie na energię o 4 proc. Dodał, że euroobligacji nie można przeznaczać na wsparcie węgla. Środki zostaną przeznaczone na sieć dystrybucji i filtry niezbędne do utrzymania norm emisji. Dodał, że środki otrzymane od BGK mogą być przeznaczone na  dostosowanie  instalacji do norm BAT i BREF. – Jednak nie planujemy tego, a dostosowanie do tych norm będzie finansowane z innych środków – powiedział.

– Aby pozyskać finansowanie polskiej energetyki szukaliśmy z Tauronem odpowiedniej formy finansowania. Jesteśmy pierwszym bakiem w Polsce, który udzieli wsparcia w formie obligacji hybrydowych. Nasze wsparcie będzie wzmacniało bezpieczeństwo energetyczne. BGK wspiera już polską energetykę w kwocie 8,5 mld zł. Okres zapadalności będzie wynosić 12 lat – powiedziała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Jak dodał Wojciech Hann z BGK, należy pamiętać, że trwają prace nad rynkiem mocy, a BGK będzie poszukiwać wsparcia finansowania dla polskiej energetyki przy wdrażaniu tego mechanizmu. – Kształt będzie zależał jednak od Komisji Europejskiej – podkreślił. Dodał jednak, że energetyka będzie potrzebować wsparcia przy budowie nowych bloków.