Polskie firmy wdrażają innowacje, by utrzymać pozycję na rynku

1 października 2019, 12:45 Alert

Oczywiste jest, że sektor energetyczny przechodzi transformację. Firmy dostrzegają tę potrzebę i starają się przy okazji odcisnąć piętno na rynku bądź utrzymać na nim pozycję lidera. O tym rozmawiali przedstawiciele polskich spółek na Kongresie Nowego Przemysłu.

tauron innowacje wirtualna elektrownia
Źródło: Tauron

Filary innowacji w Tauronie

– Niestety dość często pojawia się pytanie po co energetyce innowacje. Sektor ten musi się głęboko zmieniać, jednym z filarów tych zmian są inwestycje w OZE. Wszystkie europejskie firmy przegapiły pierwszą falę inwestycji w odnawialne źródła. Drugim filarem jest „klientocentryczność” – to szukanie sposobu, by zatrzymać przy nas klienta. Do tego dochodzi strukturalna innowacyjność, która ma zmieniać strukturę firmy i otwierać branżę na nowe pomysły i rozwiązania – powiedział wiceprezes Taurona Jarosław Broda.

– Wciąż brakuje nam kilku elementów, by lepiej wdrażać energetykę prosumencką. Nasz tradycyjny biznes podlega dzisiaj dużej presji, i by jej sprostać trzeba wychodzić poza schemat. Inną kwestią jest zastosowanie sztucznej inteligencji. Na Zachodzi przebiega to szybciej niż w Polsce, ale stanowi to przełom, dzięki któremu wiele rzeczy można nadgonić – zaznaczył Broda.

Innowacje są konieczne, by pozostać liderem

– PKN Orlen jest największą firmą w sektorze energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Żeby utrzymać pozycję lidera, musimy dostrzegać megatrendy, takie jak elektromobilność, czy regulacje środowiskowe. Przyjęliśmy strategiczną agendę badawczą, która pokazuje nam w jakie innowacje i technologie będziemy inwestować w dalszej perspektywie. Postawiliśmy duży nacisk na sektor energetyczny, chcemy, by stał się on filarem naszego rozwoju – powiedziała dyrektor biura innowacji PKN Orlen Patrycja Panasiuk.

– Instalujemy panele fotowoltaiczne na naszych stacjach paliw, mamy program elektromobilności i stawiamy kolejne stacje ładowania. Innym projektem strategicznym są morskie farmy wiatrowe – chcemy do końca roku wybrać partnera. Kolejnym kierunkiem jest wodór jako napęd dla pojazdów i magazyn energii, ale też wykorzystywany do celów produkcyjnych. Testujemy też infrastrukturę dla tankowania pojazdów wodorowych – stwierdziła Panasiuk.

Michał Perzyński

Zawistowski: Przebudowa miksu i zwiększenie efektywności mogą ustabilizować ceny energii