font_preload
PL / EN
Alert 12 marca, 2019 godz. 16:45   

Tauron dokończy Jaworzno i w nowej strategii położy nacisk na OZE

tauron jaworzno Komin w Elektrowni Jaworzno. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Tauron przedstawi w tym roku aktualizację strategii. Jednym z jej kluczowych elementów mają być Odnawialne Źródła Energii (OZE). Spółka zapewnia również, że jej kluczowa inwestycja, a więc budowa nowego bloku w Jaworznie zostanie ukończona w terminie i nie przekroczy budżetu.

– Dostrzegamy konieczność transformacji miksu energetycznego w Tauronie. Na pewno OZE będzie odgrywało ważną rolę w tej strategii – powiedział w rozmowie z dziennikarzami wiceprezes spółki Jarosław Broda.

Pytany o plany inwestycyjne Taurona stwierdził, że po zakończeniu budowy bloku 910 MW w Jaworznie spółka zamierza w 2020 roku „złapać oddech”. Podkreślił również, że inwestycja nie przekroczy zakładanego wcześniej budżetu, a więc 6,2 mld złotych. Zapewnił, że zostanie ukończona w czwartym kwartale 2019 roku. – Będziemy jeszcze inwestować w dostosowywanie naszych instalacji do wymogów konkluzji BAT (Best Available Techniques – przyp. red.). Jednak wysiłek finansowy będzie mniejszy. Od 2021 roku, w związku z zakończeniem dużego cyklu inwestycyjnego, który kończy się wraz z BAT-ami i jednocześnie przychodami z rynku mocy, wydaje się, że przed Tauronem otworzy się nowy rozdział i możliwości – mówił menadżer.

Według szacunków spółki inwestycje w dostosowanie parku wytwórczego do surowszych norm emisyjnych mają wynieść 700-900 mln złotych. Wiceprezes Tauronu zapewnił również, że spółka jest stabilna finansowo i działa na rzecz utrzymania takiego stanu.

Piotr Stępiński