Tauron Wydobycie zakłada wzrost produkcji węgla o ponad 500 tysięcy ton rok do roku

22 listopada 2021, 14:30 Alert
tauron_wydobycie_nowe_brzeszcze

Produkcja węgla w Tauron Wydobycie będzie wyższa o ponad 500 tys. ton w stosunku do 2020 roku. W kopalniach pracuje obecnie siedem frontów wydobywczych – poinformowała spółka.

– W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel, co również przełożyło się na wysoki poziom sprzedaży naszych produktów paliwowych. Atutem naszych kopalń jest dostęp do zasobnych złóż węgla o parametrach jakościowych niezbędnych dla energetyki, które możemy jej oferować w konkurencyjnych cenach, dzięki bliskości geograficznej kopalń i elektrowni – powiedział prezes Tauron Wydobycie Jacek Pytel, cytowany w komunikacie.

– Tegoroczna produkcja węgla będzie w spółce wyższa o ponad 500 tysięcy ton w stosunku do 2020 roku. Dzięki dobrej koniunkturze rynkowej ograniczyliśmy ilość węgla zalegającego na zwałach i można spodziewać się, że wpłynie ona na znaczący wzrost przychodów w 2022 roku – dodał.

Tauron poinformował, że liczba frontów wydobywczych, realizujących obecnie produkcję w kopalniach w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach, została zwiększona do siedmiu.

Zgodnie z szacunkowymi wynikami, w ciągu trzech kwartałów tego roku produkcja węgla kamiennego wzrosła w Tauron Wydobycie do 3,7 mln ton z 3,6 mln ton rok wcześniej. W samym trzecim kwartale produkcja węgla wyniosła 1 mln ton, a sprzedaż przekroczyła 1,6 mln ton (w analogicznym okresie 2020 roku produkcja i sprzedaż wyniosła po ok. 1,1 mln ton).

W 2020 roku wydobycie węgla handlowego wyniosło ok. 4,5 mln ton.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Węgiel z USA, Kolumbii i… Polski trafia na Ukrainę