Związki zawodowe wzywają premiera do interwencji w sprawie przekształceń w Tauronie

30 marca 2021, 10:00 Alert

Władze śląsko-dąbrowskiej Solidarności zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego o pilną interwencję mającą na celu zablokowanie planów likwidacji Grupy Tauron i przejęcia jej spółek przez PGE. Resort aktywów państwowych 11 marca 2021 roki deklarował, że nie ma takich planów.

Budowa bloku 910 w Jaworznie. Fot. Tauron
Budowa bloku 910 w Jaworznie. Fot. Tauron

W poniedziałkowym liście do premiera szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz nawiązał do pojawiających się w ostatnim czasie informacji dot. planów likwidacji Grupy Tauron oraz przejęcia działających w jej ramach spółek przez PGE Polską Grupę Energetyczną. Zaznaczył, że informacje te wywołują obawy załogi Taurona.

– Dodatkowe napięcie społeczne wśród pracowników budzi fakt, że planom przekształceń w grupie Tauron nie towarzyszą merytoryczne konsultacje ze stroną społeczną – napisał szef regionu Solidarności.

Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność stanowczo sprzeciwia się takim praktykom i w pełni popiera postulaty organizacji związkowych działających w Grupie Tauron dotyczące jej dalszego funkcjonowania w dotychczasowej strukturze organizacyjnej i właścicielskiej” – zadeklarował Kolorz. Przypomniał, że spółki Grupy Tauron zatrudniają bezpośrednio ok. 26 tys. osób, a w otoczeniu generują kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Zaznaczył, że zdecydowana większość pracowników grupy to mieszkańcy województwa śląskiego, które stoi w obliczu trudnej transformacji społeczno-gospodarczej.

11 marca wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego oraz szef zespołu rządowego w negocjacjach umowy społecznej ze związkami Artur Soboń zadeklarował, że MAP nie pracuje nad połączeniem Taurona i PGE.

Soboń podkreślił, że prowadzone analizy dotyczą potencjalnego wydzielenia z grup energetycznych ich aktywów węglowych. – W tej chwili pracujemy wyłącznie nad wydzieleniem aktywów węglowych z naszych spółek energetycznych do odrębnego podmiotu bądź podmiotów, natomiast nie pracujemy nad konsolidacją pozostałych aktywów spółek elektroenergetycznych – zapewnił.

Pytany o możliwość połączenia Taurona i PGE już po potencjalnym wydzieleniu z nich aktywów węglowych, wiceminister powiedział: „nie pracujemy nad tego typu rozwiązaniem”.

Przypomniał, że resort aktywów od dawna deklaruje, iż analizy dotyczą jedynie możliwości wydzielania aktywów węglowych. – Cały czas deklarujemy, że na dzisiaj pracujemy tylko nad tym – wyjaśnił Soboń. Powtórzył zapewnienie, że sprawa fuzji PGE i Taurona w ogóle nie jest analizowana.

CIRE.PL