Tchórzewski: Aktywa EDF pomogą PGE realizować rosnące zapotrzebowanie na energię w Polsce

19 maja 2017, 12:45 Energetyka

Polska Grupa Energetyczna przejmie aktywa francuskiego EDF w Polsce. Ma w ten sposób zapewnić moc do spełnienia rosnących potrzeb Polaków. – Patrzymy z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

fot. Ministerstwo Energii

PGE Polska Grupa Energetyczna z sukcesem zakończyła negocjacje zakupu aktywów francuskiego EDF w Polsce. Dzięki samodzielnemu przejęciu 8 elektrociepłowni w największych aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, zlokalizowanych łącznie w pięciu województwach, elektrowni Rybnik na Śląsku i blisko 400 km sieci ciepłowniczej w czterech miastach, Grupa PGE umocni pozycję lidera na polskim rynku elektroenergetycznym i zostanie największym dostawcą ciepła systemowego. Umowa warunkowa o łącznej wartości 4,5 mld zł została podpisana 19 maja 2017 r.

– To bardzo ważna decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także podejmowania działań w związku z konsultacją zewnętrzną polityki energetycznej, ale i planów rozwoju, modernizacji, redukcji emisji i tak dalej – powiedział minister energii RP.

– Każde państwo negocjuje redukcję emisji, w jakiej formule ma funkcjonować energetyka. Stawiane są cele, które zaskakują, które nie są przyjęte w formie wieloletniego dochodzenia. Musimy się w to wpisywać i odpowiednio do tego podchodzić. Polska energetyka powinna być w stanie spełnić rosnące potrzeby społeczne jak i przemysłowe. Ambicje społeczeństwa będą rosnąć – podkreślił Tchórzewski.

– Jeżeli przemysł będzie się rozwijał w miarę na poziomie 3 procent rocznie, to wzrost efektywności energetycznej zostanie pokryty przez wzrost zapotrzebowania – powiedział. – Wystarczyło troszkę pieniędzy dołożyć w ramach 500 plus i mamy wzrost zapotrzebowania na energię – dodał.

– Nie mam najmniejszych wątpliwości, że to jest dobry krok dywersyfikujący nasz portfel i nasz łańcuch wartości, wspierający inicjatywy, które chcemy zrealizować zgodnie ze strategią – zapewnił Henryk Baranowski, prezes PGE. – To pozytywne rozstrzygnięcie dla całego sektora elektroenergetycznego. Aktywa EDF trafią w dobre ręce. PGE zna się na tym biznesie. Nie będzie żadnego problemu z ich przejęciem, aczkolwiek proces integracji będzie trudny.