Tchórzewski: Do 2020 będzie gotowa infrastruktura dla elektromobilności

26 września 2018, 09:45 Alert

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że niebawem rozpocznie się budowa infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Do 2021 ma być gotowa.

fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Chcemy być w Polsce liderem rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych – powiedział Tchórzewski. Mają powstać nowe rozwiązania prawne wspomagające ten rozwój. – Zostałem zapytany o to, czemu tyle mówimy o elektromobilności, a tak niewiele się stało. Stało się wiele. Zostały uchwalone przepisy związane z systemem pomocy publicznej, która musi być notyfikowana w Komisji Europejskiej. Te wszystkie rozwiązania są na etapie procesów notyfikacyjnych, bo jeśli mamy krajowe ramy rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, czy ustawę o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, to one są w dyskusji w Komisji Europejskiej – powiedział.

– Sieć infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych do 2020 roku powinna być wystarczająca. Mam nadzieję, że punkty ładowania powstaną na stacjach paliw szybciej niż kiedyś powstawały punkty dostaw gazu – ocenił gość konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2018.

– Jeśli chodzi o Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, to chcemy dać wsparcie na wstępnym etapie, aby ta infrastruktura powstała. Założenie jest takie, że pełna dostępność dla samochodu elektrycznego w Polsce będzie, jeśli będzie 6000 punktów ładowania. Na tej bazie została przygotowana ta ustawa – zdradził minister Tchórzewski.

Minister zadeklarował, że wsparcie Funduszu ma być gotowe do wykorzystania od 1 stycznia 2019 roku. – Od 1 stycznia to wszystko będzie mogło funkcjonować komercyjnie – zapowiedział.

Wojciech Jakóbik