Tchórzewski: Najważniejsze zadanie ME to porozumienie z KE o pakcie dla energii i klimatu

27 września 2019, 11:15 Energetyka
tchórzewski, górnicy
Krzysztof Tchórzewski / fot. Ministerstwo Energii

Najważniejszym zadaniem jest porozumienie z Komisją Europejską ws. paktu dla energii i klimatu – powiedział w czwartek PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że Polska „policzyła” i przedstawiła Komisji swoje możliwości w tej sprawie.

Porozumieć się z KE

Zdaniem ministra, „najważniejszym zadaniem” dla kierowanego przez niego resortu, to obecnie „uporządkowanie energetyki w zakresie porozumienia się z Komisją Europejską, odnośnie paktu dla energii i klimatu”. „W tej dziedzinie jesteśmy na dobrej drodze. Przedstawiliśmy to co policzyliśmy i na co mamy możliwości – z czym Polska może sobie dać radę. Komisja Europejska oczekuje ambitniejszego planu, my stoimy przy swoim” – powiedział PAP Tchórzewski podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach, pytany o najpilniejsze zadanie stojące przed resortem energii.

Dodał, że jeśli w Unii „będą środki pomocowe, żeby realizować ambitniejsze zadania, to tak”. „Środki na restrukturyzację górnictwa (węgla – PAP), które wynoszą 5 mld zł na wszystkie państwa europejskie w perspektywie 2021 – 2027 r. wskazują na to, że my od górnictwa nie możemy tak szybko odchodzić” – ocenił. „Patrząc na siedem lat tej perspektywy i na skalę naszego górnictwa, widać, że to jest mała kwota, a jeżeli jest ona na całą Europę, to w ogóle, na razie, nie ma o czym mówić” – dodał. „Restrukturyzacja (górnictwa węgla – PAP) kosztuje nas miliard złotych rocznie i jako państwo +na dorobku+ nie możemy tu zbyt szybko się poruszać, więc zostajemy przy swoim i jakieś domówienie musi mieć miejsce” – podkreślił Tchórzewski.

Polska Agencja Prasowa