Tchórzewski: Niemcy za Nord Stream 2. Wyszehrad i Skandynawia za Bramą Północną

15 września 2016, 10:00 Energetyka
Nord Stream
Nord Stream AG

15 września w Warszawie odbywa się konferencja Nafta-Gaz-Chemia 2016 zorganizowana przez Zarząd Targów Warszawskich. Obrady otworzył minister energii RP Krzysztof Tchórzewski.

– Odbyłem trzy intensywne rozmowy z ministrami naszego najbogatszego sąsiada, czyli Niemiec. Muszę powiedzieć, że te rozmowy są dobre, ale oni (Niemcy – przyp.red.) są stanowczy, jeśli chodzi o realizację projektu Nord Stream 2 – powiedział minister. Mówił też, że Berlin sprzeciwia się wspólnym zakupom gazu, co wynika z wewnętrznej konkurencji na rynku europejskim. Minister stanowczo skrytykował wspomniany projekt nowego gazociągu z Rosji do Niemiec.

– Ten projekt jest w naszym przekonaniu niebezpieczny dla Polski i Europy, dlatego realizujemy projekt Bramy Północnej, który pozwoli we współpracy z Norwegią stworzyć pewną formułę alternatywnych dostaw dla sąsiadów w Grupie Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i Ukrainy. Moje rozmowy z ministrami w Krynicy wskazują na to, że traktują te kwestie bardzo poważnie. W ramach polityki dopuszczalnej w ramach Unii Europejskiej możemy dużo zyskać.

– Rozmowy na styku Danii i Norwegii wskazują na to, że ten kierunek pozyskania dostaw gazu będzie zrealizowany – zapowiedział minister.

Brama Północna w Krynicy: Gazowa kontroferta dla regionu (INFOGRAFIKA)