Tchórzewski: Orlen nie kupi Lotosu. Będzie połączenie

4 kwietnia 2018, 11:30 Alert
Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

W wypowiedzi dla mediów minister energii Krzysztof Tchórzewski zdradził, że fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos nie będzie polegała na przejęciu akcji Lotosu przez Orlen.

– Nie znam scenariusza kupna Lotosu przez Orlen – powiedział dziennikarzom. – Jest plan połączenia tych spółek. Jest to dyskutowane i sondaże wskazują, że jest to możliwe – dodał.

Pod koniec lutego PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu.

Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.

Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m.in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji.

 PKN Orlen już w 2002 r. wyrażał zainteresowanie nabyciem akcji ówczesnej Rafinerii Gdańsk, obecnie Grupy Lotos. W tym celu powołał wtedy konsorcjum z Rotch Energy Ltd. Po odrzuceniu jego oferty, PKN Orlen rozważał możliwość fuzji z Grupą Lotos.

W 2003 r. ówczesne Ministerstwo Skarbu Państwa nie wykluczało połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos w celu utworzenia środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego. W ocenie prezesa PKN Orlen Daniela Obajtaka, zabrakło wówczas determinacji, by ten proces zrealizować.

Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy – zapowiedział w niedawnej rozmowie z PAP prezes Obajtek.

[AKTUALIZACJA: 4 kwietnia 2018 godz. 12.20, PAP]
BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa