Tchórzewski: Podział aktywów EDF w Polsce nie jest przesądzony

15 marca 2017, 13:00 Energetyka

Ewentualny podział aktywów EDF przez uczestników konsorcjum spółek energetycznych nie jest przesądzony – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Pod koniec stycznia spółki: Energa, Enea, PGE i PGNiG Termika podpisały porozumienie (memorandum of understanding) z EDF dotyczące prowadzenia negocjacji w sprawie kupna aktywów EDF w Polsce oraz badania due diligence w tym zakresie.

Minister Tchórzewski poinformował, że negocjacje w sprawie kupna aktywów EDF są w toku, a liderem jest PGE.

Minister pytany przez dziennikarzy, czy spółki uczestniczące w konsorcjum podzielą się przejmowanymi aktywami, odpowiedział: „Na ten temat będziemy się zastanawiać po transakcji. Nie jest to przesądzone”.

„Założenie na starcie było takie, że spółka będzie funkcjonowała w takiej postaci jak jest. Pojawiają się jednak pomysły, by powstała osobna spółka ciepłownicza” – powiedział minister.

Minister nie wykluczył możliwości, by do konsorcjum dołączył fundusz IFM, który był wcześniej zainteresowany aktywami ciepłowniczymi EDF.

„Nie widzę przeszkód. To kwestia negocjacji wewnętrznych. Transakcja musi być najpierw sfinalizowana, a ewentualne przesunięcia własnościowe będą później. Sprzedający jest niechętny zmianom w trakcie” – powiedział Tchórzewski.

Ministerstwo Energii nie ma sygnałów, by ZE PAK był na sprzedaż

Nie ma sygnałów, by ZE PAK był na sprzedaż – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że negocjacje ws. kupna aktywów EDF są w toku.
„Nie odnotowuję sygnałów dotyczących sprzedaży (ZE PAK – przyp. PAP). Jest tam prywatny właściciel, który jest w kontakcie z polskimi sieciami” – powiedział minister energii dziennikarzom.

„Negocjacje w sprawie kupna aktywów EDF są w toku, prowadzą je spółki energetyczne. Liderem jest PGE” – poinformował.

Prezes Enei Mirosław Kowalik, pytany, czy spółka podtrzymuje chęć udziału w transakcji zakupu przez konsorcjum spółek energetycznych aktywów EDF, odpowiedział:
„Enea podchodzi odpowiedzialnie do pewnych szans biznesowych. Jesteśmy w tym projekcie, trwa etap due diligence i negocjacji warunków. Jeśli uznamy to za dobry interes, będziemy podtrzymywać naszą chęć udziału”.

„Nie prowadzimy żadnej zamierzonej repolonizacji, spółki energetyczne reagują na to co się dzieje na rynku. Jeśli jest sprzedaż aktywów energetycznych, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju, to w takim zakresie jak Skarb Państwa jest właścicielem, podejmuje decyzje co do sposobu inwestowania i dysponowania środkami, które spółki posiadają” – powiedział minister Tchórzewski.

Polska Agencja Prasowa