Minister energii ocenił, że Polskę coraz bardziej stać na rozwój OZE

8 lipca 2019, 11:45 Alert
wiatraki oze
Farma wiatrowa w Lipnikach / fot. Tauron

Odnawialne źródła energii rozwijają kraje zamożniejsze, również Polskę coraz bardziej stać na ich rozwój – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.

Wszyscy uczestnicy dyskusji o współpracy energetyki konwencjonalnej i odnawialnej zgodzili się, że megatrend rozwoju OZE nie ominie Polski i w związku z tym oba te rodzaje energetyki muszą ze sobą współpracować. Minister Tchórzewski podkreślał, że Polska dynamicznie się rozwija i zużycie energii rośnie, co daje duże pole do budowy energetyki odnawialnej, ale energetyka konwencjonalna musi ją uzupełniać.

„Polacy chcą czystej energii, a energia z OZE jest czystą. Rozwój OZE to wymóg cywilizacyjny, to musi nastąpić” – mówił. Podkreślał, że jednocześnie Polacy nie godzą się na gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej, dlatego Polska transformację przyspiesza, ale w takim zakresie, na jaki ją stać. „Ale jesteśmy państwem dynamicznie się rozwijającym i mamy coraz większe ambicje” – zaznaczył.

Poseł PiS Wojciech Zubowski podkreślał z kolei, że koszty produkcji energii w OZE spadają, a jeżeli pojawią się technologie magazynowania – to główne bolączki OZE znikną. „Jesteśmy skazani na mariaż OZE i energetyki konwencjonalnej” – stwierdził. Również doradca prezydenta Paweł Sałek oceniał, że w OZE trzeba inwestować. Sojusz obu obszarów jest konieczny i niezbędny – dodał.

Prezes PGE Henryk Baranowski przypomniał z kolei, że trend dekarbonizacji jest mocno zaznaczony w wysokorozwiniętych krajach. Mamy nacisk na budowę OZE a nie na energetykę konwencjonalną – mówił Baranowski, przypominając, że nie wolno zapominać o głównym celu energetyki – zapewnieniu dostaw energii. To ma być ewolucja, społecznie odpowiedzialna – stwierdził. Docelowo 25 proc. energii w PGE będzie ze źródeł odnawialnych – dodał Baranowski.

Prezes Taurona Filip Grzegorczyk oceniał z kolei, że docelowo systemy energetyczne będą wyglądały tak, że OZE będą funkcjonować na rynku, a energetyka konwencjonalna w systemie regulowanym. „Chętnie będziemy się transformować, to kwestia czasu i pieniędzy, jak UE chce wymusić tempo, to niech się trochę dorzuci” – stwierdził. Minister Tchórzewski podsumował dyskusję, oceniając, że rozbudowa OZE musi postępować coraz szybciej, ale „nie wszystko od razu”. Pociesza spadająca cena tych źródeł – dodał.

Polska Agencja Prasowa