Jest porozumienie o dostawach rosyjskiej ropy do Polski. Do uzgodnienia pozostają rekompensaty

24 maja 2019, 11:30 Alert

– To były dobre i konstruktywne rozmowy. Sprawa jest złożona, jednak obu stronom udało się wypracować porozumienie – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski w komentarzu o spotkaniach spółek ws. przesyłu ropy rurociągiem Przyjaźń”, które odbyły się 23 maja 2019 r.

Z inicjatywy Ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego strona rosyjska przyjęła zaproszenie na spotkanie zorganizowane przez spółkę PERN z firmami odpowiadającymi za produkcję oraz logistykę ropy naftowej przesyłanej rurociągiem „Przyjaźń”, jak również rafinerii odbierających surowiec tą drogą. W spotkaniu, które odbyło się 23 maja 2019 r. w Warszawie, udział wzięli m.in. przedstawiciele firm ze strony polskiej, niemieckiej  i rosyjskiej. Ich celem było ustalenie sposobu przywrócenia dostaw kontraktowych ilości i jakości ropy naftowej do klientów PERN.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski skierował 24 maja 2019 r. do swojego odpowiednika Ministra Energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Novaka podziękowania za osobiste zaangażowanie, które niewątpliwie przyczyniło się do konstruktywnego przebiegu spotkania w Warszawie. Pozwoliło także na wypracowanie technicznych rozwiązań dotyczących przywrócenia przesyłu ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń”.

Zaznaczył, że do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia odszkodowań za odbiór zanieczyszczonego surowca. Jednocześnie zwrócił uwagę, że ponowne osobiste włączenie się Ministra Aleksandra Nowaka do zaplanowanych w Moskwie na 3 czerwca br. rozmów da szansę na wypracowanie satysfakcjonującego dla wszystkich stron rozwiązania, także w kwestii odszkodowań.

Ministerstwo Energii