font_preload
PL / EN
Atom Energetyka Gaz Węgiel 16 listopada, 2015 godz. 7:10   

Tchórzewski: Wierzę w polskie górnictwo

Krzysztof Tchórzewski

– Trzeba myśleć o szerszym wykorzystaniu węgla, m.in. także w zakresie dedykowania tego surowca chemii – mówi dla portalu wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, który stanie na czele resortu energii.

Tchórzewski powiedział, że nowy resort ma zajmować się surowcami naturalnymi, w tym węglem oraz energetyką. Celem jest wspólne zarządzanie sektorami energetyki i kopalin.

– Chodzi o to, by przynajmniej podwoiło się zużycie energii elektrycznej w polskich gospodarstwach rodzinnych, gdyż będzie to świadczyć o rozwoju i podnoszeniu poziomu życia. W krajach najbardziej rozwiniętych to zużycie jest nawet kilkukrotnie wyższe. Przy realnym rozwoju czekać nas będzie wzrost zużycia energii elektrycznej – mówił w wywiadzie przyszły minister.

Nie jest jeszcze przesądzone czy będzie u nas elektrownia atomowa. Według ministra nie ma alternatywy dla węgla, a w przyszłości może go być nawet za mało. Gaz z łupków również ma się stać podstawą polskiej energetyki.

– Ubolewam, że rząd PO-PSL niczego w górnictwie nie zrobił, poza wyciąganiem pieniędzy z tego górnictwa.
Niczego nie zrobiono, a należało inwestować wówczas, kiedy ceny węgla były na wysokim poziomie. Trzeba sięgnąć po nowe pokłady w polskim górnictwie – mówił Tchórzewski.

Źródło: Wirtualny Nowy Przemysł