Tchórzewski: Wsparcie w ramach Planu Junckera to jeden z elementów rozwoju energetyki

16 grudnia 2016, 18:15 Energetyka
tchorzewski
fot. Ministerstwo Energii

– Podpisana dziś umowa to jeden z pierwszych kroków planu inwestycyjnego sektora energetycznego, przedstawionego przez Ministerstwo Energii – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski 16 grudnia 2016 r. podczas uroczystości podpisania umowy między Tauronem Polską Energią a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). W wydarzeniu uczestniczył także wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Dzięki podpisanej umowie Tauron zainwestuje 1,7 mld zł w infrastrukturę energetyczną, która pozwoli przyłączyć nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej. Finansowanie projektu ma nowatorski charakter. Środki na inwestycję pochodzą z emisji obligacji hybrydowych o wartości ponad 800 mln zł, które obejmie EBI w ramach planu Junckera.

Minister Tchórzewski podkreślił, że wsparcie w ramach Planu Junckera to szansa na dalszy rozwój sektora energetycznego. – Wierzę, że ją wykorzystamy – powiedział. – Cieszy nas, że właśnie jeden z pierwszych projektów dotyczy sektora energetycznego. Przed nami ogromne wyzwania, ale konsekwentnie będziemy realizować nasz plan inwestycyjny – zaznaczył.

Podczas uroczystości podpisana została również umowa między EBI a Przewozami Regionalnymi. To pierwsze projekty spółek Skarbu Państwa, które otrzymają finansowanie EBI z Planu Junckera.

***

Plan inwestycyjny dla Europy nazywany „Planem Junckera” powstał w czerwcu 2015 roku i jest odpowiedzią Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego na spowolnienie gospodarcze Europy. Finansowym filarem Planu jest Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Fundusz ma za zadanie zapewnić gwarancje dla finansowania zwrotnego inwestycji prywatnych i publicznych. Szacowana wartość inwestycji, które zostaną uruchomione w całej Europie dzięki EFIS to 315 mld euro.

Ministerstwo Energii