Tchórzewski: Zapisy nowelizacji ustawy o cenach energii wymagają jeszcze uzgodnień z KE

14 maja 2019, 08:45 Energetyka
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii

Niektóre zapisy nowelizacji ustawy ws. cen energii wymagają jeszcze uzgodnień z Komisją Europejską – poinformował dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister pytany kiedy będzie nowelizacja ustawy ws. cen energii odpowiedział: „Jest praktycznie gotowa. Mieliśmy ją składać w maju, ale są jeszcze pewne wątpliwości ze strony Komisji Europejskiej”.

„Są już one właściwie wyjaśnione, ale musimy uzgodnić pewne zapisy. Chwilę jeszcze trzeba poczekać, ale nie wygląda to źle, jestem optymistą” – dodał.

Ustawa w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową i ustaliła ceny dla odbiorców końcowych na 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny – zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja z końca lutego usunęła m.in. obowiązek ustalenia cen i stawek na 2019 r. w wysokości nie wyższej niż stawki z 31 grudnia 2018 r. dla spółek zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii, przywracając w tym zakresie kompetencje URE.

Polska Agencja Prasowa