Technologia autonomicznych aut zawitała do Wielkiej Brytanii

14 października 2016, 06:45 Alert
samochód elektryczny

W Wielkiej Brytanii pierwszy raz historii zaprezentowano testowy model samochodu autonomicznego. Pojazd o nazwie LUTZ Pathfinder przejechał około 2 km po trasach rowerowych i szerszych chodnikach dla pieszych gdzie rozwijał prędkość 15 mil/godzinę (około 24km/h).

Pojazd jest autorstwa angielskiej grupy technologicznej Transport System Catapult (TSC), która składając się między innymi z pracowników Oxfordu pracowała nad projektem 18 miesięcy.

Jako że była to pierwsza autonomiczna próba Pathfinder’a znajdowały się w nim osoby, które w razie jakiegokolwiek zagrożenia miały przejąć kontrolę nad autem. Pojazd wyposażony był w serię kamer i lidarów, czyli technologii podobnej do standardowych radarów, jednak wykorzystującej wiązki laserowe zamiast mikrofal do wykrywani kolizji.

Szacuje się, że na rynek angielski autonomiczne samochody wejdą za około 10 lat, jednak rząd angielski nie chce pozostać w tyle wyścigu technologicznym. Inwestuje w nie już dziś. Na początku tego roku ministerstwo wprowadziło zmiany w ustawach dotyczących dróg i autostrad w celu ułatwienia dokonywania możliwych testów. Kanclerz skarbu, pan George Osborne, zapowiedział miejsce w przyszłorocznym budżecie dla testów autonomicznych samochodów na brytyjskich autostradach.

TSC jest grupą pracującą non-profit sponsorowana po części z pieniędzy publicznych oraz prywatnych inwestorów. O całym wydarzeniu poinformował The Guradian.

The Guradian/MK