Rosjanie tworzą dolinę wodorową, by słać wodór między innymi przez Nord Stream 2

16 listopada 2020, 07:00 Alert
Hydrogen Wallpaper Safari
Wodór. Fot. Wallpaper Safari

Technologiczna Dolina Wodorowa to konsorcjum stworzone w Rosji z instytucji naukowych, które powstało z inicjatywy Politechniki Tomskiej. Pomoże stworzyć łańcuch dostaw wodoru do Europy, które mogą kiedyś docierać przez Nord Stream 2.

Konsorcjum ma pracować nad budową łańcucha dostaw wodoru w Federacji Rosyjskiej. Składa się z sześciu instytucji naukowych, które mają współpracować ściśle z firmami rosyjskimi. Jego prace ruszą w grudniu 2020 roku wraz z konferencją inauguracyjną i mają zaowocować opracowaniem mapy drogowej działania w najbliższym czasie.

Rosjanie wciąż przygotowują strategię wodorową. Plan rozwoju wodoru przygotowany przez ministerstwo energetyki Rosji zakłada, że firmy państwowe, między innymi Gazprom i Rosatom, będą eksportować wodór do Europy, gdzie powstanie rynek na to paliwo wart 32-164 mld euro w 2050 roku.

Jedno z rozwiązań to wytwarzanie wodoru z użyciem energetyki jądrowej (wodór fioletowy) i gazowej (niebieski), a potem słanie jej z wykorzystaniem istniejącej oraz nowopowstałej infrastruktury gazowej. Może do tego celu posłużyć między innymi gazociąg Nord Stream 2.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Fioletowy wodór? Lepszy swój, niż z Rosji