Tesla rozbudowuje fabrykę w Tilburgu

25 września 2018, 08:30 Alert
Tesla Model 3
Model 3 Tesli. Fot. Tesla

Tesla rozwija skrzydła w Europie. Po fabrykach w Nevadzie i Buffalo w Stanach Zjednoczonych, otworzyła swoją europejską siedzibę w Amsterdamie, a teraz przy swojej trzeciej fabryce samochodów elektrycznych w holenderskim Tilburgu zbudowała nowy obiekt.

Fabryka Tesli w Tilburgu otwarta w 2015 roku ma powierzchnię 78 tysięcy metrów kwadratowych, składa się tu i testuje Model S i Model X, które są przeznaczone na europejskie rynki, przede wszystkim dla Holandii, Belgii, Francji i Niemiec. Znajduje się tu tor testowy do sprawdzania jakości pojazdów, zanim te trafią do przyszłych właścicieli. W tym roku został też uruchomiony nowy, wielki układ paneli fotowoltaicznych.

Teraz przy obiekcie w Tilburgu zostanie rozwinięty o połowę mniejszy projekt. Tesla nazywa go „większym magazynem”, który ma działać przy fabryce. Tesla szuka też miejsca dla nowej gigafabryki w Europie, odbywała też rozmowy w Holandii i w Niemczech w ramach poszukiwań lokalizacji dla nowej wielkiej fabryki. Firma ma takie plany od 2016 roku.

Tesla nie wyjawia więcej szczegółów o swoim nowym „większym magazynie”, możliwe, że będzie on wykorzystany do zwiększenia możliwości produkcyjnych przed uruchomieniem linii produkcyjnej Modelu 3, co ma mieć miejsce w przyszłym roku. Sposób rozplanowania nowego obiektu pozwala przypuszczać, że może być on używany jako centrum dystrybucji. Podobny obiekt powstał w lipcu w Kalifornii. Wtedy firma zapowiedziała, że w Europie powstanie jego odpowiednik.

electrek/Michał Perzyński