Niemcy przegrywają grę o gigafabrykę Tesli z ulgami podatkowymi w USA

23 lutego 2023, 07:15 Alert

Rzeczniczka Tesli poinformowała 22 lutego, że Tesla odkłada plany produkcji kompletnych baterii w Niemczech. Produkcja tych komponentów odbywa się obecnie w USA ze względu na zachęty podatkowe.

fot. Pixabay

Firma nadała priorytet dalszym etapom produkcji w USA, ponieważ tamtejsze ramy podatkowe są korzystniejsze. Istniejący zakład w Grünheide, w tym produkcja ogniw akumulatorowych, zostanie zachowany w swojej strukturze i z miejscami pracy- komentuje landowe ministerstwo gospodarki Brandenburgii w niemieckiej gazecie Handelsblatt.

Dyskusje na temat ewentualnych subwencji strony niemieckiej dla Tesli trwają już przez dłuższy czas. Federalne Ministerstwo Gospodarki powiedziało, że Tesla nie otrzymała do tej pory żadnych dotacji rządowych. Niemiecka prasa spekuluje, czy brak dopłat z budżetu niemieckiego dla Tesli nie jest powodem decyzji o budowie baterii w USA.

Ten amerykański producent samochodów elektrycznych planował pierwotnie produkcję całego komponentu baterii w swoim nowym zakładzie otwartym w 2022 roku w Grünheide w Brandenburgii, o szczytowej wydajności ponad 50 gigawatogodzin rocznie.

Handelsblatt/Aleksandra Fedorska