Pozew przeciwko Muskowi uderza w akcje Tesli

28 września 2018, 07:00 Alert
Elon Musk flickr
Elon Musk. Fot. Anders Sandberg, Flickr

U.S Securities and Exchange Commission (SEC) odpowiedzialna za papiery wartościowe i giełdę w Stanach Zjednoczonych pozwała Elona Muska za oszukiwanie inwestorów w sprawie wartości akcji Tesli.

Regulator odniósł się w ten sposób do tweeta właściciela Tesli, w którym ten przekonywał, że znajdzie środki na prywatyzację firmy. Musk zdecydował ostatecznie o odrzuceniu propozycji ugody przedstawionej przez SEC. Po ogłoszeniu tej informacji w czwartek 27 września wartość akcji Tesli spadła o 9,9 procent prawie 310 do 277 dolarów za sztukę. Zarząd spółki wyraził poparcie dla Elona Muska i jego wizji.

Musk chce uniezależnić firmę od wahań giełdowych, które ograniczają możliwość inwestycji w wizje, które są ryzykowne, ale innowacyjne, jak próba wysłania prywatnego statku kosmicznego na Marsa.

Wall Street Journal informuje o zaskakująco szybkim tempie działania SEC, która zareagowała dwa miesiące po tweetcie Muska z 7 sierpnia. Może to oznaczać, że instytucja zebrała przekonujący materiał dowodowy za swą tezą.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Rzędowska: Elektromobilność z Teslą czy bez Tesli?