Tesla zaprezentuje Model Y

15 marca 2019, 06:15 Alert
Tesla Model Y
Model Y. Fot. Tesla

Ponad tydzień temu świat zelektryzowała informacja o nowym Modelu 3 Tesli, wartym 35 tysięcy dolarów, dziś Elon Musk poinformował, że Model Y ujrzymy także w wersji SUV.

Prezentacja nowego samochodu odbędzie się 15 marca o 4.00 rano  czasu polskiego. Tesla celuje w rynek SUV-ów, który najbardziej rozwija się w Chinach oraz w USA. Jest to kolejny krok firmy, zmierzający w stronę jej przemiany w masowego producenta samochodów. Tesla chce w ten sposób wykroczyć poza sferę luksusowych marek. Oczywiście analitycy są sceptyczni, co do tej strategii. Jeff Schuster z LNC Automotive sugeruje, że warto zadać sobie pytanie czy Tesli uda się to osiągnąć, czy modele będą niedrogie i jaką ilość samochodów można wyprodukować, w zakładanej cenie. Sprzedaż Modelu Y może także napędzić sprzedaż Modelu 3, ponieważ konsumenci preferują dziś SUV-y i crossovery.

Musk zapowiedział, jak to zwykł robić za pośrednictwem Twittera, że Model Y będzie o około 10 procent droższy od Modelu 3. Będzie on także bazował na takiej samej platformie, jak Model 3. Jego premiera ma odbyć się w 2020 roku. Nie wskazano miejsca produkcji tego samochodu.

The Wall Street Journal/Patrycja Rapacka