Tesla przejmuje SolarCity i zwiększa możliwości wytwarzania zielonej energii

26 sierpnia 2016, 07:45 Alert
Supercharger Columbus Medium ©Tesla Motors
fot. Tesla

Tesla Motors uzyskała zgodę amerykańskiego urzędu antymonopolowego na przejęcie firmy produkującej panele słoneczne SolarCity. Dzięki tej transakcji Tesla, będzie mogła produkować pełny i komplementarny zestaw energii odnawialnej oparty na panelach słonecznych, akumulatorach i pojazdach elektrycznych.

Federalna Komisja Handlu poinformowała o podjętej decyzji szybko w stosunku do daty złożonego wniosku. Wynikało to z faktu, że sprawa nie była trudna do rozpatrzenia. Obie firmy nie działają w podobnych branżach, a więc ryzyko koncentracji jest niewielkie.

Tesla, ofertę na zakup SolarCity złożył w czerwcu. Dzięki tej transakcji Tesla tworzy jedną spójną grupę zapewniającą wytwarzanie czystej energii dla konsumentów w postaci paneli słonecznych, magazynów energii, samochodów elektrycznych. Transakcja została ogłoszona 1 sierpnia.

SolarCity znalazł się pod presją rywali oferujących tanią energię słoneczną poprzez duże instalacje. Ceny akcji zarówno solarCity i Tesla wzrosła o 0,2 procent w czwartek. Koszt transakcji wyniesie
2,6 mld dol.

Reuters/Bartłomiej Sawicki