Przecena Tesli po wycofaniu ulgi podatkowej

3 stycznia 2019, 07:00 Alert
Tesla Model 3
Model 3 Tesli. Fot. Tesla

Amerykańska Tesla ogłosiła obniżkę cen wszystkich modeli samochodów elektrycznych. To odpowiedź na wycofanie federalnej ulgi podatkowej dla samochodów elektrycznych.

Spółka Elona Muska ma problemy z dostarczeniem wymaganej ilości Modelu 3, przez co spada wartość jej akcji. W lutym ma ruszyć dostawa kolejnych Modeli 3 do odbiorców w Europie i Chinach.

Rozmówcy agencji Reuters sygnalizują, że rabat w wysokości 2000 dolarów na wszystkie modele może oznaczać spadek zainteresowania samochodami Tesli. W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku firma Elona Muska nie była rentowna, choć jej prezes obiecał do końca trzeciego kwartału uzyskać rentowność.

Rabat na wszystkie modele spowodował spadek wartości akcji Tesli o 6,8 procent. Jedna kosztowała 2 lutego 310,12 dolarów. Spadek pojawił się w tym samym czasie, kiedy zakończyła się federalna ulga podatkowa dla samochodów elektrycznych wartej 7500 dolarów obowiązujące do końca 2018 roku. Ulga objęła pierwsze 200 tysięcy samochodów elektrycznych każdej firmy, potem miała być stopniowo wycofywana. Również General Motors sprzedało w 2018 roku swoją partię samochodów z ulgą i uruchomiło jej wycofanie.

Reuters/Wojciech Jakóbik

RAPORT: Czy Tesla wytrzyma jazdę na giełdowym rollercoasterze?