Timmermans: Transformacja energetyczna to nie ideologia, tylko kierunek, w którym idzie świat

3 września 2020, 10:15 Energetyka
timmermans
Fot. Michał Perzyński

– Już 10 miesięcy minęło, odkąd zaprezentowaliśmy Europejski Zielony Ład. Jest to zobowiązanie, by to była społecznie sprawiedliwa transformacja. Nie może ona się odbyć bez akceptacji mieszkańców. Chcemy być pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu, dlatego Europa jest najlepszym miejscem dla zrównoważonego biznesu na świecie – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020.

Rola wodoru

Wiceprzewodniczący przyznał, że Europejski Zielony Ład opiera się na mechanizmie sprawiedliwej transformacji. – Musi on obejmować takie obszary jak Śląsk, musimy zadbać o to, by wszystkie regiony węglowe były przygotowane na transformację. Nie ma odwrotu od tej transformacji, dlatego chcemy wprowadzić prawo klimatyczne. Wodór powinien odgrywać najważniejszą rolę w tym procesie. W Unii Europejskiej chcemy, by do 2024 roku powstało 6 GW mocy w źródłach odnawialnych, które będą przeznaczone do produkcji wodoru, do 2030 roku moce te wzrosną do 40 GW – powiedział.

Timmermans zaznaczył, że Polska ma ogromny potencjał rozwoju wodoru, biogazu i morskiej energetyki wiatrowej. – Polska może stać się liderem w skali europejskiej. Jeszcze w tym roku chcemy wprowadzić mapę drogową dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, by ułatwić inwestycje w tym obszarze. Przedstawimy też plan zwiększenia naszych ambicji klimatycznych do roku 2030, który będzie także obejmował energetykę słoneczną. Będziemy musieli zastanowić się jak zreformować europejski system handlu emisjami i strategię na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej – przyznał.

Holender dodał, że świat zmienia się w bezprecedensowym tempie. – Jeszcze 10 lat temu węgiel był najtańszym źródłem energii, dziś najtańsze są źródła odnawialne. Rynek paliw kopalnych będzie zanikał, i nie jest to ideologia, tylko kierunek, w jakim zmierza świat. Trzeba jednak pamiętać, że kraje mają zupełnie różne punkty wyjścia, jak Polska, gdzie pewne decyzje zapadały jeszcze w innych systemach politycznych – powiedział.

Zdaniem Fransa Timmermansa, Polska jest krajem inżynierów i ma wiele aktywów i możliwości. – Będziemy musieli współpracować na szczeblach rządowych i ponad podziałami partyjnymi. Dla mnie Śląsk jest punktem odniesienia, musi być wzorem transformacji, która odniesie sukces. Sprawiedliwa transformacja jest dla nas głównym priorytetem. Polska ma być największym beneficjentem mechanizmu sprawiedliwej transformacji, liczę na to, że polski rząd pokaże plan ambitnych przemian. Dlatego ważne jest, by wszystkie regiony węglowe w Polsce zaczęły planować swoją transformację już teraz – zakończył.

Opracował Michał Perzyński

Timmermans: Polska powinna włączyć się do walki o klimat, ale trzeba jej pomóc