Timmermans: Polska powinna włączyć się do walki o klimat, ale trzeba jej pomóc

3 lutego 2020, 09:00 Środowisko

Miedzy innymi na temat udziału Polski w osiągnięciu unijnego celu neutralności klimatycznej – z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. europejskiego zielonego ładu Fransem Timmermansem rozmawiała „Rzeczpospolita”.

Frans Timmermans. Źródło: Wikicommons
Frans Timmermans. Źródło: Wikicommons

Timmermans dla „Rzeczpospolitej”

W rozmowie z dziennikiem na temat Europejskiego Zielonego Ładu Timmermans stwierdził między innymi, że Polska zgodziła się na realizację unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. – Polska zgodziła się. Powiedziała tylko, że chce czasu do czerwca na decyzję, jak sama do tego dojdzie – powiedział „Rzeczpospolitej” wiceprzewodniczący KE.

Gazeta zwróciła jednak uwagę, że dla naszego kraju, w związku z obecnym poziomem uzależnienia od energetyki węglowej, osiągnięcie takiego celu będzie bardzo trudne. Dlatego dziennik zapytał swojego rozmówcę, czy cele dla poszczególnych krajów mogą zostać zróżnicowane i np. w przypadku Polski osiągniecie celu może być przesunięte na późniejsze lata.

Według wiceprzewodniczącego KE, takie rozwiązanie jest niewykonalne, bo będzie oznaczało większe obciążenia dla innych krajów – Solidarność polega na tym, że wszyscy mają ten sam cel – powiedział Timmermans i dodał, że solidarność polega też na wsparciu Polski, żeby do tego celu dojść.

Odnosząc się do inwestycji w energetykę jądrową, wiceprzewodniczący KE podkreślił, że nie jest przeciwnikiem tego źródła energii, ale zwrócił uwagę na wysokie koszty inwestycji w elektrownie jądrowe. Natomiast oceniając rolę gazu w przyszłych miksach energetycznych krajów UE Timmermans zaznaczył, że uwaga KE skupia się na tych źródłach, które służą ekorozwojowi, a gaz choć mniej emisyjny niż węgiel czy ropa, do nich nie należy.

Rzeczpospolita/CIRE.pl

Timmermans: Ludzie powinni przesiąść się z samolotów do pociągów