Tobiszowski: Jesteśmy zdeterminowani aby połączyć kopalnie

6 lutego 2017, 13:30 Energetyka
tobiszowski
fot. Ministerstwo Energii

Gotowy jest projekt biznesplanu, zawierający szczegóły planowanego połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą – podał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Podkreślił, że resort jest zdeterminowany, by do połączenia doszło przed końcem marca br.

„Jesteśmy bardzo zdeterminowani (w sprawie terminu połączenia – PAP) ze względu na sytuację finansową Katowickiego Holdingu Węglowego – to wytycza nam tempo” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom wiceminister przez rozmowami ze związkowcami w KHW.

Spotkanie ze stroną społeczną w holdingu, z udziałem Tobiszowskiego oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, rozpoczęło się w poniedziałek w południe. Następnie ministrowie spotkają się ze związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej.

„Podczas tych spotkań będziemy prezentować przygotowany biznesplan” – zapowiedział Tobiszowski, zaznaczając, że podanie bliższych szczegółów zawartych w projekcie biznesplanu przez ujawnieniem ich stronie społecznej byłoby przedwczesne. Zapowiedział informację w tej sprawie po spotkaniu w PGG, którego zakończenie spodziewane jest w poniedziałkowy wieczór.

Według wiceministra, planowany na koniec marca br. termin włączenia KHW do PGG wynika z tego, iż po pierwszym kwartale holding – jak powiedział Tobiszowski – „właściwie staje się niewypłacalny”.

„Nie możemy dopuścić do tego, że holding będzie niewypłacalny w stosunku do swoich pracowników, a zarazem niewypłacalny wobec firm okołogórniczych” – dodał Tobiszowski, tłumacząc przyjęte tempo połączenia obu spółek.

Według wcześniejszych informacji, po włączeniu do PGG holding – w całości ma być tzw. ruchem PGG i realizować przyjęty program naprawczy. Planowane jest dokapitalizowanie spółki oraz restrukturyzacja zadłużenia na zasadach wynegocjowanych z bankami, którym holding winny jest ponad 1 mld zł z tytułu obligacji.

Negocjowane mają być też niektóre świadczenia pracownicze – np. w KHW załodze wciąż przysługuje tzw. czternasta pensja, której wypłata w PGG jest obecnie – za zgodą strony społecznej – zawieszona. Zarząd holdingu zapowiedział, że „czternastkę” za ubiegły rok wypłaci załodze w ratach – tysiąc zł netto wypłacono w piątek, natomiast – w przypadku uzyskania niezbędnego finansowania i zawarcia porozumień – pozostała część ma być wypłacona przed włączeniem KHW do PGG.

Przed rozpoczęciem poniedziałkowego spotkania w KHW przed siedzibą holdingu rozpoczęła się pikieta kilkudziesięciu górników, protestujących m.in. przeciwko niewypłaceniu całej „czternastki” w terminie, czyli do 10 lutego. „Złodzieje” – skandowali protestujący, domagając się konkretnych informacji o przyszłości holdingu oraz należnych górnikom świadczeniach.

Polska Agencja Prasowa