Tobiszowski: JSW potrzebuje co najmniej 1 mld zł aby przetrwać

10 lutego 2016, 07:45 Energetyka

JSW potrzebuje ponad 1 mld zł kapitału, które będzie mogła pozyskać ze sprzedaży udziałów w swoich aktywach – poinformował dziennikarzy we wtorek Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

„Nie pozwolimy upaść JSW. W związku z pogorszeniem sytuacji rynkowej musimy zweryfikować biznesplan spółki, szukać stabilniejszych rynków zbytu. Z drugiej strony ostatnia informacja z Chin nam pomaga” – powiedział Tobiszowski.

Na pytanie ile JSW będzie potrzebować kapitału odpowiedział: „Zdecydowanie ponad miliard złotych”.

Przypomniał też, że planowana jest sprzedaż udziałów w aktywach spółki.Na początku lutego Tobiszowski poinformował, że środki potrzebne na restrukturyzację i inwestycje w Jastrzębskiej Spółce Węglowej mają pochodzić m.in. od inwestorów, którzy zechcą zaangażować się w spółki z grupy JSW. Zapewnił, że Skarb Państwa zachowa kontrolę nad tymi aktywami.

Wśród aktywów, które mogłyby pomóc JSW w pozyskaniu środków, wiceminister wymienił wówczas Koksownię Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria oraz Spółkę Energetyczną Jastrzębie (SEJ). O ile jednak w dwóch pierwszych podmiotach, w przypadku powiązania z inwestorem, JSW miałaby zachować większościowe pakiety, o tyle w SEJ większość może mieć inwestor, ale z dominującym udziałem Skarbu Państwa.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przejęciem spółki zainteresowana jest PGNiG Termika.

Źródło: Polska Agencja Prasowa