TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

14 maja 2022, 06:00 Alert
Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (9-13.05.2022).

1. Wasilewski: Przygotowaliśmy się na zero dostaw z Rosji już po kryzysie zanieczyszczonej ropy (ROZMOWA)

Po kryzysie chlorkowym uznaliśmy, że należy zacząć traktować bazę przesyłową ropy w Adamowie również jako bazę magazynową. Przystosowaliśmy więc system do pracy rewersyjnej tak, aby ropa między Płockiem i Adamowem mogła płynąć dwukierunkowo. Oczywiście brak dostaw ropy naftowej z Rosji oznaczać będzie inny sposób funkcjonowania logistyki firmy, ale takie sytuacje uczą nas, jak sobie radzić w zmieniających się warunkach rynkowych – mówi prezes PERN Igor Wasilewski w rozmowie z BiznesAlert.pl.

2. Jakóbik: Pusty gest Rosjan na Jamale

Rosjanie objęli sankcjami EuRoPol Gaz będący właścicielem Gazociągu Jamalskiego, w którym 48 procent udziałów ma rosyjski Gazprom. Nie zagrożą bezpieczeństwu dostaw gazu, bo wcześniej zatrzymali te do Polski – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. Fedorska: Ostatnia generacja atakuje Rafinerię Schwedt

W Niemczech po wielkich protestach ruchu proklimatycznego Fridays for Future i spektakularnych akcjach grup takich jak Ende Gelände czy Climate Justice coraz głośniej mówi się o “die letzte Generation”, nazwa ta oznacza po polsku “Ostatnia Generacja”. Od kilku tygodni głównym celem aktywistów jest rurociąg, przez który rosyjska ropa dociera do Rafinerii Schwedt, jednej z największych w Niemczech. Jej właścicielem jest rosyjski koncern Rosnieft – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Jakóbik: Węgry nie chcą embargo na ropę z Rosji, bo są prorosyjskie

W chwili publikacji tego tekstu nie ma przełomu w sprawie embargo unijnego na dostawy ropy z Rosji przez sprzeciw Węgier, które są ostatnim krajem do przekonania. Infrastruktura daje im możliwość porzucenia ropy rosyjskiej, ale nie chcą. Pretekst ekonomiczny nie powinien odwracać uwagi od faktu, że Budapeszt prowadzi konsekwentnie prorosyjską politykę energetyczną – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Marszałkowski: Unia Europejska chce znokautować ropę z Rosji

Szósty pakiet sankcji unijnych może być przełomowy i najsilniejszy zarazem. Komisja Europejska wyciągnęła z magazynów najcięższe działa przeciwko Rosji. Jeżeli one nie zadziałają, to nie zadziała już nic – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.