TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

15 października 2022, 06:00 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (10-14.10.2022).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Piekarski: Jak Polska zareagowałaby na sabotaż Baltic Pipe? (ROZMOWA)

– Przez lata nie zrobiliśmy wiele w zakresie ochrony morskiej infrastruktury i dostaw surowców energetycznych. Zapóźnień w tym zakresie nie da się zniwelować w krótkim czasie. Trzeba sobie zadać pytanie jak byśmy zareagowali, gdyby doszło do sabotażu na gazociągu Baltic Pipe? – mówi dr Michał Piekarski z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z BiznesAlert.pl. 

2. Roszkowski: PGNiG z Orlenem ma norweski gaz, a może mieć offshore

PGNiG przygotowujący się do połączenia z Orlenem zdołał zabezpieczyć nowy kontrakt na dostawy gazu z Norwegii. Po połączeniu obie firmy mogą zawalczyć o morskie farmy wiatrowe, o czym mówi Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

3. Jakóbik: Mądry Niemiec po szkodzie, czyli powrót wspólnych zakupów gazu (ANALIZA)

– Pomysł wspólnych zakupów gazu promowany przez Polskę od 2014 roku zyskał poparcie Niemiec i Holandii po tym jak napotkały na problemy w negocjacjach doby kryzysu energetycznego tam, gdzie Polacy negocjowali dawno temu. Polska zyska na tym rozwiązaniu razem z resztą Europy – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Radomski: Atom czeka na decyzję… środowiskową (ANALIZA)

W przededniu wyboru przez Radę Ministrów partnera technologicznego dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska ogłosił termin wydania decyzji środowiskowej na 30 czerwca 2023 roku – pisze Daniel Radomski, współpracownik BiznesAlert.pl.

5. Świrski: Koniec rynku energii. Czy jeszcze powróci?

Na naszych oczach upadł właśnie europejski model zliberalizowanego rynku energii. Polska (jako lider zmian) wróciła do całkowitego modelu taryfowania (ceny regulowane), ale i podobne koncepcje mnożą się w innych krajach UE. Można sobie zadać pytanie nie o sam rynek (bo on już nie działa), ale czy w ogóle rynek energii powróci? – zastanawia się prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej, szef Transition Technologies.