TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

10 lipca 2021, 07:30 Alert
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (5-9.07.2021).

1. Wójcik: Dostawy LNG od południa?

17 czerwca 2021 roku Komisja Europejska (KE) zaakceptowała166,7 mln euro wsparcia finansowego z greckich środków publicznych na budowę terminalu LNG w Aleksandropolis. KE uznała, że jest ono zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa na realizację inwestycji o szczególnym znaczeniu – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

2. Marszałkowski: Mimo braku rezerwacji, Gazprom nie porzuci polskiego Jamału

Gazprom nie decydując się na wzięcie udziału w aukcji przepustowości polskiego odcinka gazociąg Jamał-Europa po raz pierwszy w historii istnienia tej magistrali nie wyraził woli do dalszego, stałego i całorocznego korzystania z tej trasy dostaw gazu do Europy. Nie oznacza to jednak, że rosyjska spółka całkowicie porzuciła Polskę jako kraj tranzytowy. Nie wynika to z chęci Gazpromu, ale realiów rynkowych – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

3. Sawicki: Atomowa współpraca Orlenu z Synthosem może oznaczać powrót Vattenfalla do polskiego offshore

PKN Orlen i prywatny koncern chemiczny Synthos podpisali umowę ramową dotyczącą współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikroreaktorów jądrowych oraz morskiej energii wiatrowej. Wciąż wiele szczegółów jest owiane tajemnicą lub będzie jeszcze przedmiotem negocjacji. Podsumujemy jednak co wiemy o tej współpracy. Współpraca w offshore może pozwolić na wejście na polski rynek szwedzkiego potentata Vattenfall – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Koczan: Czesi wiedzą, że mogą wygrać spór o Turów

Tak zwana „sprawa Turowa” ciągnie się od kilku lat. Strona czeska podnosiła wielokrotnie, że czuła się ignorowana a jej postulatom nie poświęcano wystarczającej uwagi. Ogłoszenie sankcji zabezpieczającej przez TSUE spowodowało, że w rozmowy z Pragą zaangażowali się wysocy przedstawiciele rządu. W bezpośrednich negocjacjach uczestniczyli: minister aktywów państwowych, minister klimatu, minister spraw zagranicznych, minister ds. europejskich. Wielokrotnie w rozmowy zaangażowany był szef Rady Ministrów. Dawno w negocjacje z naszym południowym sąsiadem nie było zaangażowanych tylu wysokich urzędników państwowych. Czesi to dostrzegają i doceniają, ale wiedzą także, że otworzyło się okno możliwości uregulowania sporu po ich myśli – pisze dr Marcin Koczan z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

5. Marszałkowski: Transformacja energetyczna PGE wiedzie przez magazyny energii

Magazynowanie energii elektrycznej to wyzwanie, przed którym staje elektroenergetyka. Aby zapewnić stabilną pracę sieci w obliczu zwiększających się w miksie energetycznym nieprzewidywalnych źródeł generacji energii, potrzebne są nowe rozwiązania zarówno techniczne jak i systemowe. Polska Grupa Energetyczna chce podążać tym trendem – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.