TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #79

18 lipca 2020, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (13-17.07.2020).

TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

1. Marszałkowski: Rosja chce gazowego OPEC. Czy to się uda?

Rosja podejmuje aktywne działania w celu stworzenia gazowego odpowiednika OPEC. Kartel miałby skupiać głównych producentów gazu, którzy razem dążyliby do stabilizacji cen błękitnego surowca. Trudnym zadaniem wydaje się jednak pogodzenie interesów, które często wzajemnie się wykluczają – pisze Mariusz Marszałkowski, dziennikarz BiznesAlert.pl

2. Fedorska: Wodór daje drugie życie niemieckim elektrociepłowniom węglowym

Firma Uniper ma elektrownię węglową o mocy 757 MW, powstałą w 1976 roku w Wilmhelmshaven położonym na północy Niemiec. Zakład, który spala 6000 ton węgla kamiennego dziennie, ma zostać zamknięty w 2022 roku, w ramach dekarbonizacji kraju. Uniper znalazł jednak nowe, znacznie bardziej obiecujące rozwiązanie – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Baca-Pogorzelska: Dlaczego koronawirus upodobał sobie niektóre kopalnie?

Zero koronagórników w Bogdance. Osiem przypadków w Tauronie Wydobycie. Szesnaście w PG Silesia. I kilka tysięcy łącznie w Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Węglokoksie Kraj. Jak to się stało? – pisze Karolina Baca-Pogorzelska, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. Wójcik: Trójmorze kontra Turkish Stream

Bułgaria ukończy swój odcinek gazociągu zwany Balkan Stream przed końcem 2020 roku. Ta część instalacji rozpoczyna się tam, gdzie kończy się druga linia TurkStream, gazociąg biegnący dwoma liniami z Rosji do Turcji. Ma dostarczać po 15,75 mld m sześc. gazu na rynek turecki oraz europejski. Jeśli będzie popyt, to nawet więcej. Docelowo Balkan Stream będzie – jak zapowiadają inwestorzy – wykorzystywać pełną przepustowość, tj. 15,75 mld m sześc. gazu rocznie. Będzie stanowić uzupełnienie Nord Stream i Nord Stream 2, czyli domknie Europę w kleszczach rosyjskich dostaw gazu – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

5. Rapacka: Słoneczna rewolucja na dachach wymaga inwestycji w sieci

Rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych napędza rewolucję energetyczną w Polsce. Zmieniająca się architektura sektora energetyki wymaga szeregu inwestycji, szczególnie w sieć przesyłową i dystrybucyjną. System energetyczny to układ naczyń połączonych. Mikroinstalacje PV nie pozostają bez wpływu na sieci, operatorów, ale i funkcjonowanie całego systemu energetycznego. Rodzi to wiele wyzwań oraz przynosi zmiany, także roli operatorów sieci dystrybucyjnej na rynku energii – pisze Patrycja Rapacka, redaktor BiznesAlert.pl.