TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #48

14 grudnia 2019, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (9-13.12.2019).

1. Jakóbik: Nowy Zielony Ład, czyli kot w worku za bilion złotych rocznie (ANALIZA)

Komisja Europejska przedstawiła założenia Nowego Zielonego Ładu. Negocjacje z państwami członkowskimi czas zacząć – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. Fedorska: Dlaczego Niemcy nie mają własnego gazoportu?

W ostatnim czasie niemiecki rząd nie ustaje w zapewnieniach, że bardzo popiera powstanie gazoportu na terenie Niemiec oraz jak ważny byłby LNG dla dywersyfikacji źródeł energii i dla dostawców gazu. W praktyce kwestia gazoportów od lat pozostaje niewyjaśniona, głównie z powodów politycznych i finansowych – pisze Aleksandra Fedorska, współpracowniczka BiznesAlert.pl.

3. Piotrowski: Czterech graczy chce budować LTE 450 dla energetyki (ROZMOWA)

Spółka PGE Systemy pracuje nad ujednoliconym systemem łączności dla sektora energetycznego. W rozmowie z BiznesAlert.pl Andrzej J. Piotrowski, wiceprezes PGE Systemy, powiedział, że system oparty na technologii LTE450 mógłby zostać uruchomiony na przełomie 2022 i 2023 roku albo wcześniej, jeśli zostanie wykorzystana istniejąca infrastruktura wież telekomunikacyjnych, a rola i obowiązki operatora łączności specjalnej zostaną zdefiniowane w prawie energetycznym. Zapowiedział, że pierwszy etap budowy skończy się na początku 2020 roku. Nie ujawnił jednak, ile może kosztować jego realizacja.

4. Winnicki: Polska powinna wypowiedzieć pakiet klimatyczny (ROZMOWA)

– Jesteśmy za wypowiedzeniem pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej – mówi poseł Konfederacji Robert Winnicki w rozmowie z BiznesAlert.pl. Mówi także o reformie zarządzania energetyką, ustawie o cenach energii, projekcie jądrowym i kontrakcie jamalskim.

5. Piszczatowska: Krótka opowieść o końcu węgla

Energia elektryczna w Polsce i Grecji nadal w dużej części wytwarzana jest z mocno obciążającego środowisko węgla brunatnego. Przez szereg lat oba kraje miały wspólny interes w tym, by na poziomie UE bronić takiego stanu rzeczy. Pomagały w tym skuteczny lobbing oraz skłonność UE do tego, by wspierać przede wszystkim rozwój gospodarczy, a nie kwestie klimatu i środowiska. Jednak na naszych oczach te czasy odchodzą do przeszłości – piszą Justyna Piszczatowska z zespołem The Manifold.