Toshiba płaci 815 mln dolarów za rezygnację z udziału w projekcie Freeport LNG

6 czerwca 2019, 09:15 Alert
Adria LNG

Toshiba przekaże swoje prawa do przetwarzania gazu ziemnego w instalacji Freeport LNG w Teksasie Totalowi.

Toshiba zapłaci francuskiemu koncernowi 815 milionów dolarów za przekazanie 20-letnich praw do skraplania gazu. Transakcję zamierza sfinalizować do końca marca 2020 roku. Ponadto Total dokona płatności na rzecz Toshiby w wysokości 15 mln USD w związku z przejęciem jej działalności w zakresie LNG w USA i przejęciem zobowiązania z tytułu opłaty przewozowej. Toshiba miała obowiązek płacenia stałych kwot niezależnie od tego, czy mogła czy nie mogła sprzedawać LNG i stała w obliczu miliardowych strat, gdyby realizacja kontraktu rozpoczęła się w 2020 roku.

Japoński gigant przemysłowy chciał wcześniej, w kwietniu tego roku sprzedać prawa do skraplania w instalacji LNG Freeport chińskiej Grupie ENN. Jednak próba ta nie doszła do skutku, ponieważ na transakcję nie zgodził się zarząd grupy. Obecna umowa jest najnowszym z serii przejęciem Totala, który stawia sobie za cel stanie się jednym z największych graczy w branży LNG na świecie.

Francuska firma dokonała także w 2017 r. transakcji zakupu aktywów wydobywczych Engie SA, wartych 1,5 miliarda dolarów. Obejmują one udziały w Cameron LNG. Zwiększyła również swoje inwestycje w Tellurian Inc. i udziały w spółce venture Driftwood LNG do prawie 1 mld USD. Total przejął też udziały Anadarko Petroleum Corp w projekcie eksportowym w Mozambiku.

Toshiba dąży do całkowitego wycofania się z branży LNG, finalizując transfer Freeport LNG. Koncern spodziewa się, że odpis aktualizacyjny wniesie 93 mld jenów (859 mln USD). Umowa z 2013 r. dawała Toshibie prawo do skraplania 2,2 mln ton amerykańskiego gazu rocznie przez 20 lat, począwszy od 2020 roku.

Bloomberg/Joanna Kędzierska