Rosjanie mogą pozyskać europejskiego partnera, który pomoże mu zrealizować kolejny projekt energetyczny na dalekiej północy. Według doniesień medialnych mimo sankcji francuski koncern naftowo-gazowy Total jest gotów wziąć udział w projekcie terminalu LNG na półwyspie Gydańskim.
Przypomnijmy, że w związku z zaanektowanie Krymu przez Rosję oraz działania zbrojne w Donbasie, Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone nałożyły sankcje wobec Moskwy. Objęły one głównie sektor naftowy, bankowy i zbrojeniowy. Zachód wprowadził zakaz współpracy, transferu technologii i kapitału do rosyjskiego sektora wydobycia ropy naftowej ze złóż niekonwencjonalnych, na głębokich wodach i w Arktyce
Nie zważając na obowiązujące ograniczenia, spółka jest gotowa wziąć udział w realizowanym na Półwyspie Gydańskim rosyjskim projekcie Arctic LNG 2 – informuje gazeta La Gazette de l’Eco Economie.
„Największy francuski koncern Total zamierza uczestniczyć w Arctic LNG 2. Jest to nowy, duży projekt dotyczący produkcji LNG, który będzie realizowany przez rosyjską spółkę Novatek” – czytamy w tekście.
Gazeta przypomina, że Total jest już partnerem Novateku (Francuzi posiadają 19 proc. udziałów w tej spółce – przyp. red.) przy projekcie Jamał LNG. Koncern ma 20 procent udziałów w tym projekcie.
Arctic i Jamał LNG
Zasoby Półwyspów Jamalskiego i Gydańskiego mają możliwość produkcji ponad 70 mln ton LNG rocznie. Jak zapowiadał wcześniej Novatek, do końca 2018 roku ma rozpocząć się budowa projektu Arctic LNG 2, który ma zostać ukończony na przełomie 2022 i 2023 roku. Jego przepustowość będzie porównywalna do Jamał LNG. Pod względem inwestycyjnym ma on być prawie trzykrotnie tańszy i kosztować 10 mld dolarów.
Oszczędności mają powstać dzięki zlokalizowaniu linii technologicznych terminalu do 6 mln ton na morskich platformach grawitacyjnych, które mają zostać wyprodukowane w stoczni w Murmańsku. Co ciekawe ma je wybudować Novatek (trwa etap projektowy – przyp. red.). Bazą surowcową dla Arctic LNG jest złoże Salmanowskie na Półwyspie Gydańskim, którego udokumentowane zasoby wynoszą 235,2 mld m sześć. Według niepotwierdzonych szacunków mogą one wynosić nawet 1,2 bln m sześc. Obecnie Arctic LNG 2 znajduje się na etapie wstępnych analiz, w których udział bierze francuska firma Technip. Co ciekawe, podobnie jak Total również współpracuje z Rosjanami przy projekcie Jamał LNG.
TASS/Piotr Stępiński