Francuzi dostarczyli pierwszy LNG neutralny klimatycznie

20 października 2020, 15:00 Alert

Francuski Total załadował pierwszy tankowiec gazem skroplonym neutralnym klimatycznie.

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Francuzi chwalą się, że wysłali pierwszy ładunek gazu skroplonego przy zachowaniu neutralności klimatycznej, a zatem emisji CO2 wynoszącej zero netto. Oznacza to, że emisje wytworzone przy skraplaniu tego gazu zostały zrekompensowane w całym łańcuchu dostaw dając sumaryczną neutralność klimatyczną całemu procesowi.

Total zdołał tak przygotować ładunek dzięki zdobyciu certyfikatu Verified Carbon Standars z pomocą projektów Guyuan (turbiny wiatrowe w Chinach) oraz Kariba (projekt ochrony lasów w Zimbabwe). Dzięki temu zliczył emisje oraz redukcje emisji osiągając sumaryczną neutralność emisyjną. Dzięki temu ładunek wysłany z terminalu Ichthys LNG w Australii i rozładowany w Dapeng LNG w Chinach przez chińską CNOOC został uznany za neutralny klimatycznie.

Trwa dyskusja o walce z emisją gazów cieplarnianych sektora gazu. Jest jej poświęcona strategia metanowa Komisji Europejskiej, która zaapelowała o globalny monitoring emisji, w tym metanu. Ewentualne regulacje ograniczające taką emisję mogą utrudnić działalność firm gazowych, w tym dostawy LNG, o czym informował BiznesAlert.pl. Total przygotowuje się już na nowe wyzwania tego typu.

Offshore Energy/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Strategia metanowa, czyli bat na LNG z USA dla Polski?