Total uruchamia rafinerię wytwarzającą biodiesel z oleju palmowego

31 maja 2019, 14:00 Alert
Rafineria

Total ma uruchomić rafinerię wytwarzającą biodiesel przy użyciu oleju palmowego, która miała ruszyć latem ubiegłego roku.

Jednak wówczas doszło do protestów rolników produkujących olej roślinny i działaczy ochrony środowiska. Rolnicy byli zaniepokojeni, że olej palmowy będzie stanowić konkurencję dla lokalnie produkowanego oleju roślinnego, a działacze ochrony środowiska wskazywali na wylesianie spowodowane jego produkcją.

Jego uprawa powoduje bowiem nadmierne wylesianie. Komisja Europejska w lutym tego roku podjęła decyzję, że wykorzystanie oleju w paliwach transportowych powinno być stopniowo wycofywane, jednocześnie przyznając prawo do jego produkcji małym gospodarstwom lub na niewykorzystanych gruntach rolnych.

Dyrektor generalny Totala Patrick Pouyanne powiedział dziennikarzom, że rafineria w La Mede w południowej Francji rozpocznie produkcję za dwa tygodnie. Ma ona wytwarzać 500 000 ton biodiesla rocznie.

Total, który zainwestował około 200 milionów euro (223 miliony dolarów) w przekształcenie przynoszącej straty rafinerii biodieselowej, ma nadzieję, że nowe regulacje Unii Europejskiej pomogą przekonać Francję do wycofania się z planu rezygnacji z dopłat za mieszanie oleju palmowego z olejem napędowym. „Możemy mieć konkurencyjną rafinerię” – przekonywał Pouyanne. Jeśli francuskie prawo nie ulegnie zmianie, La Mede nie będzie konkurencyjna wobec swoich europejskich odpowiedników – dodał. Total zobowiązał się do wykorzystania w La Mede mniej niż 300 000 ton surowego oleju palmowego rocznie z łącznej liczby 650 000 ton. Reszta ma pochodzić z olejów z innych roślin, z recyklingu tłuszczu zwierzęcego, oleju kuchennego i oleju przemysłowego.

Reuters/Joanna Kędzierska