Szewczak: Transformacja energetyczna w Polsce potrzebuje biliona złotych

14 lipca 2021, 11:15 Atom
Jan Szewczak, członek zarządu PKN Orlen
Jan Szewczak, członek zarządu PKN Orlen

Członek zarządu PKN Orlen Jan Szewczak uważa, że transformacja energetyczna w Polsce potrzebuje kwoty rzędu biliona złotych. – To nie będą środki pochodzące wyłącznie z zewnątrz, sami też będziemy musieli znaleźć pieniądze w budżecie – mówi w rozmowie z Newseria.

Szewczak podkreśla, że przejście na zieloną energię w Polsce będzie wymagać ogromnych inwestycji w nowe źródła i infrastrukturę, ale przy tym jest to też duże wyzwanie dla biznesu.

Członek zarządu PKN Orlen stwierdził, że Europejski Zielony Ład to szansa na nowoczesność, innowacje i postęp, ale też wielka inwestycja. – Potrzeby są gigantyczne. Transformacja energetyczna, nazywana przez niektórych rewolucją, wymaga konkretnych rozwiązań, jeżeli do 2030 roku emisyjność ma spaść o 55 procent – mówi Jan Szewczak w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

– Szacuje się, że transformacja energetyczna w Polsce potrzebuje około biliona złotych. Wiadomo przecież, że nie będą to środki pochodzące wyłącznie z zewnątrz, sami też będziemy musieli pieniądze w budżecie na ten cel znaleźć – podkreśla.

Zdaniem Szewczaka, istotną kwestią są dalsze regulacje Komisji Europejskiej. – My jako Polska i kraj Europy Środkowo-Wschodniej startujemy z innego poziomu. Nie mieliśmy elektrowni atomowej, jesteśmy tradycyjnym krajem opartym na węglu. Ale robimy gigantyczne postępy, jeśli chodzi m.in. o fotowoltaikę, inwestujemy w rozwój lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, robimy bardzo duży krok naprzód. Żeby to osiągnąć, musimy z własnych środków zainwestować 25 mld zł, a więc niebagatelną kwotę, która pokazuje, jakie wyzwania stoją przed polskimi firmami i systemami energetycznymi. Trzeba będzie dużej sprawności menedżerskiej, dużych środków, ale przede wszystkim wsparcia ze strony wszystkich sił politycznych na rzecz tych projektów inwestycyjnych i rozwojowych – przyznał.

Newseria/Jędrzej Stachura

Poszukiwanie dialogu regionu Nysy. Transformacja energetyczna może połączyć trzy kraje (RELACJA)