Transformacja i bezpieczeństwo podczas Gazterm 2022 (NA ŻYWO)

17 maja 2022, 10:00 Energetyka

Witamy w relacji na żywo z 25. edycji konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Dyskusja toczyć się będzie wokół czterech głównych zagadnień: bezpieczeństwo, globalizacja, transformacja i współpraca regionalna – Inicjatywa Trójmorza. Materiał jest aktualizowany na bieżąco. Prosimy odświeżać stronę, by widzieć najnowsze informacje.

Gazterm 2022. Fot. BiznesAlert.pl
Gazterm 2022. Fot. BiznesAlert.pl

Drugi dzień konferencji Gazterm 2022

16.58

Zakończyła się tegoroczna konferencja Gazterm w Międzyzdrojach. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji. Do zobaczenia!

16.53

– Jednym problemem polskiego systemu dystrybucyjnego są fundusze. Na dzisiaj będzie to 42 mld złotych powiększanych rok rocznie o poziom inflacji – zaznaczył Kowalski.

16.50

– To co dzisiaj jest wyzwaniem to legislacja. Dla spółek w energetyce z niskim kapitałem, brak pewności regulacyjnej oznacza ich śmierć. Drugim problemem jest kwestia współpracy z przemysłem, czyli harmonizacja tych relacji, wyskalowania działań – powiedział Mazurkiewicz z PGNiG Ventures.

16.31

– Być może przeskoczenie gazu, jako paliwa przejściowego, będzie możliwe. Jeśli będzie to możliwe, Tauron ma dążyć do przejścia z bloków węglowych na SMRy. To jest oczywiście nowa technologia, ale chcemy w niej uczestniczyć – podkreślił Krzysztof Hnatio.

16.26

– Nie wiemy co przyniesie przyszłość, ale wszystkie dotychczasowe ustalenia powinny zostać zweryfikowane z uwzględnieniem obecnej sytuacji na świecie – powiedział Jakub Kowalski.

16.17

– Transformacja energetyczna nie zwalnia nawet w obliczu wojny, ale wręcz przyspiesza. W tej drodze musimy sięgnąć po innowacje z zewnątrz i właśnie od tego jest nasza spółka – zaznaczył Bartłomiej Mazurkiewicz, członek zarządu PGNiG Ventures.

16.10

– Unia Europejska chce przyspieszyć realizację polityki klimatycznej, co ma pomóc w odcięciu od energii z Rosji – mówi Jakub Pokrzywniak z Kancelarii WKB.

15.56

– Tauron nie rezygnuje z węgla. Będziemy budować elektrownię gazową niezależnie od tego, że trwa wojna na Ukrainie. Żeby stabilizować pracę farm wiatrowych, potrzebujemy stabilnej jednostki. Zastanawiamy się nad tym, jaki zawrzemy kontrakt długoterminowy jeśli chodzi o gaz – podkreśla Krzysztof Hnatio, dyrektor Tauron Polska Energia.

– Musimy się zastanowić, jak inwestować. W obliczu wojny na Ukrainie, ograniczenia będą rosły. Tauron ma swoje źródła, czyli kopalnie, które wydobywają węgiel. Mamy więc swoje zasoby tego surowca i nie potrzebujemy wiele kupować, żeby podtrzymać dostawy ciepła – powiedział.

15.42

– Mamy wszystkie kompetencje, aby zacząć przyjmować biogaz. Potrzebne są jednak dodatkowe środki, które pozwolą go kondycjonować. Mamy projekt badawczy w kwestii wodoru. Testujemy jak wygląda transport poprzez sieci. Chcielibyśmy, aby modernizacja sieci przebiegała w sposób, który to umożliwi – powiedział Jakub Kowalski z Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).

– Jest więc kilka wyzwań, które należy rozstrzygnąć. Jesteśmy po słowie z jednym z liderów polskiej energetyki, będziemy budować rurociąg do transportu wodoru. Będzie to na ten moment projekt badawczy, ale niedługo będziemy mogli przekuć słowa w czyny – dodał.

15.25

Zakończył się panel o cyberbezpieczeństwie. Już za chwilę rozpocznie się kolejny, zatytułowany „Perspektywa pomostowości paliwa gazowego w kontekście aktualnej strategii metanowej i taksonomii UE”.

15.21

Mamy wielką lukę w obszarze edukacyjnym jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Brakuje kadr, brakuje ludzi do szkolenia. Powstają nowe technologie, ale niedługo możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której nie będzie nikogo, kto mógłby je obsłużyć – powiedział Sebastian Pelowski z PGNiG.

14.40

– Trzeba pamiętać, że za grupami hakerskimi coraz częściej stoją państwa, a nie przestępcy. To potężne organizacje, wspierane przez aparat państwowy – podkreślił Tomasz Figura.

14.30

– W dzisiejszym świecie jesteśmy otoczeni nowoczesnymi technologiami. Otrzymujemy tysiące wiadomości, smsów, potwierdzeń przelewów od różnych organizacji publicznych, banków itd. Bezpieczeństwo w tym aspekcie to kwestia niezbędna, ponieważ istnieją również organizacje, które mogą działać na naszą szkodę – powiedział Tomasz Figura, dyrektor departamentu IT w PGNiG.

– W celu zapewnienia należytej ochrony trzeba nauczyć ludzi do obsługi rozwiązań. Potem jeszcze trzeba zadbać o to, aby specjaliści nie uciekli. To można porównać do szpitali, w których brak anestezjologów oznacza paraliż pracy placówki. Podobnie jest w cyberprzestrzeni. W IT możemy wyszukiwać działania anormalne. Możemy obserwować działanie aplikacji i ich działania – dodał.

14.10

– Ostatnie miesiące przedefiniowały wiele rzeczy w aspekcie bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa. Byliśmy świadkami wielu ataków hakerskich, nie tylko przeciwko Ukrainie. Wojna też zmieniła podejście do kwestii bezpieczeństwa. Dziś okazuje się, że chmury danych okazały się niezbędne do funkcjonowania Ukrainy. Były one również celem ataków, aby przejąć dane wrażliwe. Nie ma na dzień dzisiejszy zabezpieczeń, które zapewniłoby nam pełne poczucie bezpieczeństwa. Aby mieć największe poczucie bezpieczeństwa, trzeba w sposób optymalny wykorzystać dostępne nam zasoby. Takim przykładowym projektem był Smart Field, który korzystał szeroko z chmur obliczeniowych. Nowoczesne technologie pozwalają nam rozwijać podstawową działalność – powiedział Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG.

14.00

Rozpoczyna się panel pt. „Czy aktualne wydarzenia redefiniowały koncepcje cyberbezpieczeństwa?”.

12.55

Zakończył się panel pt. „Czy droga do niezależności energetycznej Polski wiedzie przez sieć dystrybucji paliw gazowych?”. Wracamy o godz. 14.00!

12.45

– Użytkownik ponosi mniej niż 25 procent kosztów inwestycji. Przy rosnących kosztach inwestycji, stanowi to coraz większy problem dla naszej działalności. Dlatego pewnym rozwiązaniem, które z naszej strony jest korzystne, będzie przeniesienie większej części kosztów na odbiorców. Odbiorcy biznesowi wrzucą to w koszty produktów, a klient indywidualny, ponosząc ten koszt przyłącza, będzie zmotywowany, aby z tego gazu korzystać przez lata, a nie szukać innych źródeł wytwarzania ciepła – podkreślił prezes PSG.

12.40

– Trzeba się zastanowić, czy inwestor, który musi ponieść koszty przyłączy do sieci gazowniczej, nie będzie bardziej skłonny do inwestycji w inne źródła energii np. geotermię. My będziemy to rekomendować – zaznaczył Piotr Dziadzio, sekretarz stanu.

12.30

– Transformacja ciepłownictwa potrzebuje 50-60 mld złotych, aby podłączyć odbiorców zawodowych. Ważne są zmiany w prawie energetycznym. Fizycznie nie będziemy w stanie rozpisać tych wszystkich inwestycji. Nie będziemy w stanie ponieść tych kosztów – podkreślił prezes PSG.

Więckowski: Inwestycje PSG potrzebują wsparcia ze strony państwa

12.15

– Wszystkie nasze inwestycje są realizowane zgodnie z planem. Wojna spowodowała, że wzrosły ceny energii i materiałów, a to sprawiło, że nasze inwestycje są droższe praktycznie o sto procent. Bez pomocy kierunkowych czy funduszy europejskich nie będziemy w stanie tego udźwignąć – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

12.00

– W procesie transformacji jest dużo znaków zapytania. My tę transformację zaczęliśmy wiele lat temu. Kluczowym dokumentem pokazującym w jaki sposób będziemy podążać była Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku. Kiedy mieliśmy wszystko opracowane, pojawiła się wojna, która postawiła nowe wyzwania. Jednak realizując naszą politykę, wojna na Ukrainie nie zachwiała naszych planów ani dostaw gazu do naszego państwa. Byliśmy gotowi do zmian kierunków dostaw surowca. Wyzwań będzie więcej np. związanych z nowymi paliwami alternatywnymi np. wodorem czy biometanem. Mamy jednak szereg koncepcji, które będą odpowiadać na te wyzwania – powiedział Piotr Dziadzio, sekretarz stanu, ministerstwo klimatu i środowiska.

– Trzeba zastanowić się nad rozbudową infrastruktury gazowej w kierunku wschodnim, w kierunku Ukrainy, która będzie potrzebować gazu. Drugim pytaniem jest czy wystarczy nam jeden FSRU do zapewnienia gazu dla nas ale przede wszystkim dla naszych sąsiadów, którzy nie posiadają dostępu do morza. Już dziś pojawiają się pytania np. od Słowaków czy gaz mógłby do nich został skierowany – dodał Dziadzio.

11.50

Rozpoczyna się panel pt. „Czy droga do niezależności energetycznej Polski wiedzie przez sieć dystrybucji paliw gazowych?”

11.30

Panel „Potencjał współpracy transregionalnej Trójmorze – Zatoka Meksykańska – Bliski Wschód” dobiegł końca.

11.18

Wacławski: Fuzja z PKN Orlen przesunęła w czasie publikację strategii PGNiG

– Jesteśmy w procesie fuzji z PKN Orlen, co spowodowało pewne przesunięcie w kontekście publikacji strategii, jednak mogę powiedzieć, że wciąż głównym elementem, na którym będziemy budować naszą działalność, jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski w długim okresie – powiedział Przemysław Wacławski.

11.10

– W obecnych okolicznościach musimy być praktyczni. Po pierwsze, musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Jeżeli mówimy o REPowerEU to punkt o zerwaniu z zasobami z Rosji możemy odhaczyć. Rozumiemy cel dotyczący odnawialnych źródeł energii. My jako PGNiG chcemy budować kompetencje do magazynowania wodoru w Polsce, wykorzystując m.in. kawerny solne – powiedział wiceprezes PGNiG.

– Pracujemy również nad wtłaczaniem różnych gazów do gazu ziemnego do naszych sieci dystrybucyjnych. Mamy zbudowaną sztuczną siec gazowniczą, na której testujemy mieszanki, proporcje itp. To co jednak trzeba mocno podkreślić. Transformacja energetyczna w Polsce nie uda się bez udziału gazu. Zastąpienie węgla w Polsce będzie wymagało dużych ilości gazu. W krótkim okresie zapotrzebowanie na gaz może spaść ze względu na wysoką cenę, jednak w średnim i długim okresie zużycie będzie rosnąć – dodał Wacławski.

11.00

Podjęliśmy decyzję o odejściu od gazu rosyjskiego, nie mieliśmy otrzymywać gazu od pierwszego stycznia 2023 roku. Wojna na Ukrainie sprawiła, że Gazprom wyszedł z oczekiwaniami płacenia za swój gaz w rublach. My na to nie przystaliśmy, co spowodowało, że Gazprom przestał wypełniać wciąż trwający kontrakt – powiedział Przemysław Wacławski.

– Dzisiejsza sytuacja pokazuje, że mieliśmy rację opierając swoją politykę zakupową na LNG. Czekamy na statki LNG, które są budowane dla nas w koreańskiej stoczni – podkreślił wiceprezes PGNiG.

10.50

– Chiny nie zwrócą się tylko do firm amerykańskich, ale również będą rozmawiali z Europą. Potencjał LNG może być rozbudowywany dzięki współpracy podmiotów na całym świecie. Chciałbym wyróżnić postawę Polski, która nie przespała ostatnich lat. Fachowa wiedza Polaków, która została zgromadzona w tym sektorze robi wrażenie – powiedział Tom Earl, wiceprezes ds. handlowych Venture Global LNG.

10.35

– Mamy swoje potrzeby związane z bezpieczeństwem, ale musimy mieć dywersyfikację tras dostaw, dlatego współpracujemy m.in. z Litwą w sprawie korzystania z terminala LNG w Kłajpedzie – powiedział Przemysław Wacławski, wiceprezes ds. finansowych PGNiG.

– W czwartym kwartale rozpocznie się wykorzystanie gazociągu Baltic Pipe. Zwiększamy wydobycie na szelfie norweskim, co jest spowodowane rekordowo wysokimi cenami gazu, ale także potrzebą gazu w Europie – zaznaczył wiceprezes.

– Ciężko pracujemy, aby zapewnić wypełnienie Baltic Pipe. Chcemy aby połowa przepustowości pochodziła z naszych zasobów na szelfie, mamy kontrakt ogłoszone już m.in. z Orsted, ale też cały czas rozmawiamy z innymi partnerami, aby zapewnić nam gaz. Jesteśmy rozpoznawalnym podmiotem, weszliśmy do top 10 firm działających na szelfie, co podnosi naszą wiarygodność w oczach naszych partnerów – podkreślił wiceprezes PGNiG Przemysław Wacławski.

10.25

– Terminal FSRU od pierwszego dnia funkcjonowania miał duży wpływ na litewski rynek gazu, obniżając ceny, urynkowiając je dla klientów – zaznaczył Šilenskis.

– Obecna infrastruktura ma swoje ograniczenia, nasze zapotrzebowanie na gaz będzie wzrastało, podwaja się, podczas gdy możliwości odbioru gazu przez obecny terminal pozostały na tym samym poziomie. Zastanawiamy się obecnie nad zwiększeniem możliwości regazyfikacji gazu w Kłajpedzie – powiedział Darius Šilenskis, prezes Klaipėdos Nafta.

11.10

Rozpoczyna się panel „Potencjał współpracy transregionalnej Trójmorze – Zatoka Meksykańska – Bliski Wschód”.

10.00

Rozpoczynamy drugi dzień konferencji Gazterm w Międzyzdrojach.

Transmisja wydarzenia:

Pierwszy dzień konferencji Gazterm 2022

17.54

Skończyła się część oficjalna pierwszego dnia konferencji Gazterm 2022. Zapraszamy na dalszą część konferencji jutro rano.

17.34

– Pierwotnie terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej planowany był na 2026-27 rok. Dziś trawają prace, aby ten terminal mógł powstać szybciej – powiedział Dariusz Kucel, dyrektor pionu rozwoju rynku gazu w Gaz-System.

17.07

– Wydaje się, że nasza ścieżka uwzględniająca paliwa gazowe jako paliwa przejściowe, w odniesieniu do inwestycji i kontraktów, które podpisaliśmy, jest prawidłowa. Pokazują to działania naszych partnerów zachodnich, którzy teraz szukają alternatywnych dostaw gazu. My już mamy know-how, mamy kontakty. Nie obawiam się o ewentualne niedobory gazu, zwłaszcza, że sytuacja rynkowa może doprowadzić do tego, że zapotrzebowanie na gaz może nawet spaść. Na to nakłada się transformacja energetyczna, związana m.in. z efektywnością energetyczną, rozwoju OZE, ale i produkcji paliw alternatywnych. Tutaj jednak jestem realistą. Energetyka potrzebuje stałych dostaw surowców, i tym się kierujemy tworząc politykę energetyczną jako ministerstwo klimatu i środowiska – powiedział Paweł Pikus, dyrektor departamentu elektroenergetyki i gazu w MKiŚ.

16.56

– Zostały podjęte decyzje, które mają na celu zwiększenie mocy polskich magazynów gazu. Jako Gas Storage Poland zależy nam, aby te zdolności zostały zwiększane w magazynach kawernowych – powiedział Błażej Wojnicz, prezes Gas Storage Poland.

Cały materiał można znaleźć tutaj:

Polska będzie dążyć do zwiększenia mocy magazynów gazu

16.43

– Zdążymy z Baltic Pipe, nie ma zagrożenia. Jesteśmy na finałach prac zarówno morskich, jak i lądowych. Pierwszego października pierwsze molekuły gazu popłyną tym gazociągiem – powiedział Dariusz Kucel, dyrektor pionu rozwoju rynku gazu w Gaz-System.

Cały materiał można znaleźć tutaj:

Gaz-System zapewnia, że Baltic Pipe będzie na czas

16.03

– Nasza rolą jako giełdy jest skoncentrowanie rynku w jednym miejscu, aby handel odbywał się płynnie. Jesteśmy też podmiotem umożliwiającym transparentną cenę za dany towar. Zapewniamy również bezpieczeństwo wykonania umów i płatności pomiędzy klientami. Dostarczamy również informacje rynkowe, transparentne w przeciwieństwie do relacji bilateralnych – powiedział prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski.

Całą wypowiedź można znaleźć tutaj:

https://biznesalert.pl/zawistowski-inwestycje-w-infrastrukture-gazowa-zwieksza-znaczenie-polski/

15.52

– To nie zakręt, tylko prawdziwe bieszczadzkie serpentyny. Inaczej planowaliśmy liberalizację rynku gazu w Polsce. Wysoka cena gazu dla części przedsiębiorców jest poważnym powodem do konkretnych decyzji i poszukiwań innych, alternatywnych źródeł energii. Przejmujemy nowych klientów, ale staramy się zachować wszystko, co istotne, odchodząc od monopolu, i traktować klienta jako najważniejszego partnera, a konkurencję jako czynnik, który każe nam się rozwijać – powiedział Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

15.43

– Państwo poiwnno zapewniać bezpieczeństwo dostaw gazu. My chcemy kupować gaz w sposób rynkowy. Nasza dekarbonizacja nie jest papierowa. Podpisaliśmy umowy na dostawę dwóch turbin do elektrociepłowni w Poznaniu. Mamy też zobowiązania w ramach rynku mocy. Obserwujemy co się dzieje w okól nas. Jesteśmy firmą globalną, działająca w 58 krajów świata. Mamy też nieco większą perspektywę. Czerpiemy zatem doświadczenie – mówi Krzysztof Zamasz, członek zarządu Veolii.

Całą wypowiedź można znaleźć tutaj:

Zamasz: Ceny surowców rosną również dla Veolii, liczymy na działanie państwa

15.31

– Ukraina odpowiada za tranzyt 25 procent gazu, który trafia z Rosji do Ukrainy. Niemcy zapewniały, że Nord Stream 2 to jedynie projekt biznesowy, ale nie miał się on przyczyniać do rozwoju wolnego rynku, tylko do umocnienia roli Gazpromu jako monopolisty. Ukraina nadal jest rzetelnym krajem tranzytowym. Popieramy embargo na import surowców energetycznych z Rosji, europejscy konsumenci są zakładnikami Rosji. Jesteśmy w stanie zmniejszyć dopływ środków finansowych do Rosji – powiedział Sergij Makogon, dyrektor Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU)

15.22

– Dla nas kryzys zaczął się w III kwartale 2021 roku wraz ze wzrostem cen gazu. Sytuacja zmieniła się diametralnie z winy Gazpromu. Zostaliśmy odcięci od dostaw gazu w końcówce kwietnia, co miało dla nas ogromne znaczenie, ale wcześniejszy kryzys pomógł nam przygotować się do tego, co miało miejsce na wiosnę. Kiedy weszliśmy w prawdziwy kryzys wywołany wojną, byliśmy do tego już o wiele lepiej przygotowani, strategia PGNiG opierała się na założeniu, że musimy odejść od importu z Rosji – powiedział Przemysław Wacławski, prezes PGNiG.

15.13

Wracamy po przerwie, obecnie trwa panel poświęcony poświęcony perspektywom wolnego rynku gazu w dobie wstrząsów geopolitycznych. Przypominamy, że transmisję online można znaleźć tutaj: 

14.00

Panel „Transformacja dla bezpieczeństwa – niezależność energetyczna a proces dekarbonizacji w świetle REPowerUE i Fit for 55” dobiegł końca. Zapraszamy na ciąg dalszy konferencji Gazterm o godz. 15.00.

13.40

– Dziś mamy kryzys gazowy, który zaczął się w zeszłym roku, który spowodował, że Europa zaczęła myśleć o bezpieczeństwie w kontekście dbałości o finansowanie inwestycji. Bezpieczeństwo to też dbałość o relacje z partnerami. Trzecim elementem są również technologie. To wszystko daje dywersyfikację. Gaz jest potrzebny i będzie potrzebny w przemyśle oraz systemie ciepłowniczym – zaznaczył wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.

13.20

– ENTSOG (Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Przesyłowych Gazu – przyp. red.) pracuje nad kodeksami sieciowymi, które dotyczą infrastruktury i rozwiązań na rynku gazu. Fit For 55 określił najważniejsze cele, które Polska musi osiągnąć. Gdybyśmy się spotkali w grudniu, rozmawialibyśmy o czwartym pakiecie i o tym, w jakim kierunku ma przebiegać transformacja. Widzimy jednak jak świat się zmienia. Wysokie ceny i później agresja Rosji na Ukrainie wymusza zmiany, które musimy uwzględnić – powiedział Piotr Kuś, dyrektor generalny ENTSOG.

– Jeśli chodzi o kwestie infrastruktury, wszyscy zmierzamy do tego, aby jak najskuteczniej wykorzystywać energię odnawialną. Widzimy, że cele są bardzo ambitne. Czekają nas wyzwania, do których musimy się przygotować. Badamy możliwości dostosowania infrastruktury do nowych gazów, mamy również szereg postulatów, o których uwzględnienie będziemy zabiegać – dodał Kuś.

13.00

– Połączenie celów bezpieczeństwa i klimatycznych jest niezwykle trudne. Cele klimatyczne wykluczają w założeniu rozwój gazownictwa, ale historia pokazuje, że z gazu tak łatwo się nie zrezygnuje. Gaz stanowi główną oś dyskusji w Europie. Firmy szukają zdublowania łańcuchów logistycznych dostaw gazu. Zimy często pokazują, że gaz stanowił ważne wsparcie elektroenergetyki. Rozwój OZE musi być oparty o ramy bezpieczeństwa – mówił Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG.

12.25

Dzięki GIPL widzimy wiele perspektyw na przyszłość. Interkonektor otwiera nowe możliwości na potrzeby regionu. Możemy rozmawiać z Polską o korzystniejszych taryfach w punktach wejścia i wyjścia. Razem z Polską wybraliśmy tę samą drogę dywersyfikacji. Litwa kończy ją, ponieważ jesteśmy mniejszym krajem, ale już teraz powinniśmy dyskutować jak wykorzystać tę infrastrukturę, aby budować wspólny interes – powiedział Gabriel Gorbacevski.

– Mamy nadzieję, że PGNiG będzie aktywnie uczestniczył w rynku państw bałtyckich i wprowadzi większą konkurencję międzynarodową. Szukamy najlepszego sposobu na łączenie systemów gazowych w regionie. Pracując wspólnie udało się uzyskać korzystne wyniki. W najbliższym okresie zbliżamy się nad porozumieniem Litwy, Łotwy i Estonii. Chodzi o zniesienie taryf w punktach wejścia i wyjścia – dodał.

– Rozwój infrastruktury LNG pozwolił nam wstrzymać gaz z Rosji. Litwa dzięki terminalowi w Kłajpedzie w pełni zaspokaja swoje zapotrzebowanie na gaz, a wraz z rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu, powstaniem drugiego w Zatoce Gdańskiej oraz zwiększeniem przepustowości tego pierwszego na Litwie, będzie można to osiągnąć w całym regionie – zaznaczył Gabriel Gorbacevski, attaché ds. energii, Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce.

12.12

– Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Polską ws. zapewnienia jej bezpieczeństwa energetycznego. W marcu osiągnęliśmy rekord eksportu gazu ziemnego. Mamy siedem dużych terminali eksportowych. Ten udział będzie się zwiększał, cały czas zwiększamy możliwości zarówno produkcyjne, jak i eksportowe – podkreślił Joshua Volz z departamentu energii USA.

12.05

– Kryzys gazowy pokazał, że państwa regionu muszą współpracować. Nasze podejście nie różni się od podejścia Polski. Wiemy, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł dostaw surowców. Uważam, że mamy ogromny potencjał budowy zarówno infrastruktury gazowej, jak i elektroenergetycznej – powiedział Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce.

11.58

– W celu ułatwienia korzystania z naszych magazynów wprowadziliśmy ułatwiające składowania gazu z punktu widzenia klientów. Ułatwienia dotyczą m.in. przepisów celnych – dodał Mykoła Kolisnyk.

11.55

– Nasz system gazowy jest zsynchronizowany z systemem europejskim, cały czas realizujemy tranzyt rosyjskiego gazu do Europy, wypełniając wszelkie zapisy umowy tranzytowej. Mamy największe możliwości magazynowania gazu w Europie, co może być przydatne w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego naszym partnerom z Europy – zaznaczył Mykoła Kolisnyk, wiceminister energetyki Ukrainy.

11.47

– Węgiel obecnie wraca do łask. Mamy go na świecie na 300 lat. Przechodzimy złożoną transformację, której się podjęliśmy, aby przejść na surowce odnawialne. To wymaga ogromnych nakładów finansowych, a teraz mierzymy się z wojną. Europa się obudziła w sytuacji, gdy została wstrzymana realizacja Nord Stream 2. Zobaczyła, że w momencie braku dostępu do surowca pojawia się problem. Gospodarka, która jest oparta na tanim surowcu z jednego źródła, nie może być bezpieczna – powiedział Piotr Dziadzio.

11.45

– Europa obudziła się, gdy została wstrzymana realizacja Nord Stream 2. Zobaczyła, że w momencie braku dostępu do surowca pojawia się problem. Gospodarka, która jest oparta na tanim surowcu z jednego źródła nie może być bezpieczna – podkreślił Piotr Dziadzio, sekretarz stanu, ministerstwo klimatu i środowiska.

11.35

Rozumiemy, że proces dywersyfikacji jest trudny. Sami przechodziliśmy przez to. Jednak samo wskazywanie na trudności nie rozwiązuje problemu. My jako Polska chcemy pomóc państwom, które mają problem z osiągnięciem bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Jabłoński.

11.30

– Pytanie, czy działania zmierzające do uniezależnienia będą konsekwentne. Cieszymy się z deklaracji, ale niestety już dziś są podejmowane próby w kontekście polityki sankcyjnej, aby te relacje z Rosją utrzymywać. To jest zjawisko niepokojące i szkodliwe dla wiarygodności Unii Europejskiej. Jeżeli nakładamy sankcje, największe państwa Wspólnoty łamią je, a UE nic z tym by nie zrobiła to źle by to świadczyło o naszej wiarygodności, a to ona jest dla nas kluczowa. To ona świadczy o naszej sile. Zachód pokazał, że jest zdolny do szybkiej reakcji, warto abyśmy tego nie zmarnowali – powiedział Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu, ministerstwo spraw zagranicznych.

– Niestety mamy do czynienia z próbami dawania koncesji Putinowi, aby mógł on zachować twarz, podobnie będzie się działo w przypadku energetyki. To jest spowodowane silnymi połączeniami biznesowymi, politycznymi i korupcyjnymi. Jeżeli nie chcemy ponosić większych kosztów wojny, musi się ona zakończyć zwycięstwem Ukrainy – dodał.

11.23

– Gaz pozostanie ważnym paliwem przejściowym, ze względu na wyłączanie bloków węglowych. Przed kryzysem mówiliśmy o gazie jako ważnym paliwie transformacji – dodał prezes Nowakowski.

11.20

– Dostęp do infrastruktury, do terminali LNG jest fundamentem bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowej. To ważny element podnoszący bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale i naszych sąsiadów i partnerów – powiedział prezes DISE Remigiusz Nowakowski.

– Okazało się, że geopolityka będzie ważnym czynnikiem regulującym nasze zaangażowanie energetyczne. Wcześniej rozmawialiśmy o transformacji. Ona nadal jest ważna, ale dziś bezpieczeństwo jest kluczowe – podkreślił Nowakowski.

11.07

– To po regazyfikacji około 4 mld m sześc. To będzie około 20 procent polskiego zapotrzebowania. Gaz będzie do nas płynął z dwóch terminali – Port Arthur oraz Cameron LNG – podkreślił Przemysław Wacławski.

– Cieszymy się na rozwój współpracy z firmami z USA. Obecne czasy pokazują, jak ważni są wiarygodni partnerzy, a partnerzy z USA tacy są – zaznaczył wiceprezes Wacławski.

– Pierwsza dostawa amerykańskiego LNG to czerwiec 2017 roku. Od tego czasu zacieśniamy tę współpracę. W momencie, kiedy Europa zwraca się ku LNG, my już mamy ugruntowaną pozycje na tym rynku. Dlatego jest miło mi poinformować, że podpiszemy warunki przyszłego kontraktu na dostawy kolejnych ładunków amerykańskiego LNG. Umowa ma trwać 20 lat, i dotyczyć 3 mln ton LNG rocznie – ogłosił Przemysław Wacławski, wiceprezes ds. finansowych PGNiG.

PGNiG zawarło z Amerykanami porozumienie o długoterminowej umowie na dostawy LNG

– Gazterm stał się jednym z kluczowych wydarzeń polskiej debaty energetycznej. Jeszcze niedawno nasza uwaga skupiona była na transformacji energetycznej. Mówiliśmy jak ważna jest budowa pomostów∑ wewnątrz Europie Środkowej. Te założenia okazały się słuszne. Dzisiaj u podstaw tych dyskusji jest bezpieczeństwo. Utrzymanie dostaw gazu i budowanie bezpieczeństwa w Europie to kluczowe zagadnienia nie tylko z perspektywy biznesowej, ale także ze względu na komfort milionów Polaków – list prezes PGNiG odczytany przez Przemysława Wacławskiego.

11.05

– Stany Zjednoczone będą po stronie Ukrainy, która w końcu odniesie zwycięstwo i odeprze agresję rosyjską. Chciałbym pochwalić Polskę za decyzję o odcięciu wszelkich dostaw z Rosji. Pracujemy nad zwiększeniem dostaw gazu do regionu. Wiemy, że gaz jest paliwem przejściowym i chcemy wspierać państwa w dywersyfikacji. Dodatkowo, jesteśmy na progu ogłoszenia stuletniego sojuszu jądrowego z Polską – powiedział Joshua Volz z departamentu energii USA.

11.00
– Jestem dumny ze współpracy z Polską. Z przyjemnością zaznaczam, że projekt Baltic Pipe jest realizowany zgodnie z planem i gazociąg wystartuje do końca roku. To element politycznej współpracy. Było to pozytywne doświadczenie dla Gaz-Systemu i Energinetu, którzy, mam nadzieję, będą kontynuować wspólną pracę w przyszłości. Musimy stworzyć połączenia między państwami. Chcę docenić starania Polski, aby takowe powstawały. W obliczu obecnego kryzysu energetycznego, Dania zamierza zwiększyć wydobycie gazu ze swoich złóż na Morzu Północnym, przy zachowaniu celu strategicznego jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku – mówi Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce.

– Mamy ambitne cele, jeśli chodzi o transformację energetyczną. Polska i Dania posiadają olbrzymi potencjał jeśli chodzi o biogaz oraz produkcję wodoru. Będziemy chcieli współpracować w tych sektorach – dodaje ambasador.

10.45

– Energetyka to broń Kremla, którą Rosja kieruje przeciw całej Europie. Firmy energetyczne odchodzą od współpracy z Rosjanami. Prezydent Putin utrudnia funkcjonowanie sektora energetyki w całej Europie. Sankcje nakładane na Rosję nie mają jeszcze takiego wpływu, jakiego byśmy oczekiwali. Rosja odcięła dostawy gazu do Polski, Finlandii. Oznacza to ogromną niepewność w kwestii bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Mykoła Kolisnyk, wiceminister energetyki Ukrainy.

– Europejski Zielony Ład wymaga szukania rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo dostaw energii na terenie Unii Europejskiej. Jest to czas, w którym UE powinna podjąć zdecydowane działania w tej sferze. Ważna jest dywersyfikacja, aby zastąpić dostawy z Rosji – dodał.

Europa szykuje się na apokalipsę gazową i ma dać radę

10.35

– Gratuluje Państwu nie tylko jubileuszu, ale przenikliwości. Polska jest państwem, które najwcześniej w Europie zaczęła uniezależnianie się od dostawcy, który jest nierzetelny. My o tym wiedzieliśmy od dawna. Praca do wykonania na Zachód od Odry jest jeszcze większa. Tutaj, te głosy ostrzegające wybrzmiewały od zawsze. Owocem tej przenikliwości jest m.in. Terminal LNG w Świnoujściu, który pomaga nam uniezależnić się od Rosji – mówi Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu, ministerstwo spraw zagranicznych.

10.30

– Gaz ziemny jest jednym z elementów bezpieczeństwa. Działania muszą być komplementarne, aby uniezależnić się od Rosji. To państwo nie jest wiarygodnym partnerem, i dziś możemy powiedzieć, że mieliśmy rację. Wskazywaliśmy naszym partnerom, że wiązanie się energetyczne z Rosją jest niebezpieczne. Widzimy, w którym kierunku zmierza polityka Rosji. Cieszymy się, że nasze działania pomogły nas przygotować na ten obecny kryzys – dodaje Piotr Dziadzio.

10.25

– Spotykamy się w trudnym momencie, który zmienia sytuację polityczną i energetyczną. Bezpieczeństwo energetyczne stało się kluczowym elementem towarzyszącym w naszym życiu. Nam w MKiŚ te słowa są wyjątkowo bliskie. Tegoroczna konferencja dotyczy dwóch ważnych obszarów. Pierwszy to niezależność energetyczna od Rosji. Drugi obszar dotyczy kryzysu wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Dziadzio, sekretarz stanu, ministerstwo klimatu i środowiska.

10.20

– Dzisiaj, w wyniku agresji Rosji na Ukrainę nie musimy nikogo przekonywać, jak ważna jest dywersyfikacja. Przykro, że potrzebowaliśmy wojny, aby to osiągnąć – doradca Prezydenta RP ds. polityki zagranicznej Paweł Czerwiński odczytał list prezydenta Andrzej Dudy.

10.15

– Cieszę się, że możemy jako DISE od 6 lat być częścią Gazterm. Jesteśmy w okresie przełomu, w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę stanęliśmy na zakręcie, również w energetyce – powiedział Remigiusz Nowakowski, prezes DISE.

10.10

– Chciałem serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przez 25 lat współpracowali ze mną i moim zespołem, aby to wydarzenie mogło się odbyć. Te 25 lat Gazterm to już duża część mojego życia. Mam nadzieję, że będziemy tę konferencję kontynuować – mówi Krzysztof Mastylak.

9.55

Konferencja Gazterm 2022 rozpocznie się uroczystym otwarciem o godz. 10.00. Transmisję z wydarzenia można zobaczyć tutaj:

Opracowali Mariusz Marszałkowski, Michał Perzyński i Jędrzej Stachura