font_preload
PL / EN
Alert 7 lipca, 2017 godz. 9:00   
REDAKCJA

Trójmorze chce nowego funduszu UE na infrastrukturę

Trójmorze Logo

Podczas Atlantic Council PISM Global Forum 2017 w Warszawie prezydent Chorwacji zapowiedziała, że kraje Trójmorza zwrócą się do Komisji Europejskiej o powołanie specjalnego funduszu na nową infrastrukturę w regionie.

– Inicjatywa została w wysokim stopniu zyskała rozpoznawalność na poziomie międzynarodowym – powiedziała prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. – Chodzi o zwiększanie ilości połączeń. Po upadku Muru Berlińskiego zaniedbaliśmy połączenia na linii Północ-Południe. Obecnie mało ludzi podróżuje z Zagrzebia do Wiednia koleją i zajmuje to mniej więcej tyle czasu, co w okresie imperium austro-węgierskiego.

– Przed następnym szczytem, który odbędzie się w Chorwacji, delegacja powinna odwiedzić miejsce budowy terminalu LNG na wyspie Krk, który będzie połączony infrastrukturą z terminalem w Świnoujściu – powiedziała chorwacka prezydent. Jej zdaniem przed następnym zebraniem państw Trójmorza będzie trzeba przygotować grunt pod intensywne rozmowy biznesowe, poszukiwanie środków.
– Będziemy też aplikować do Komisji Europejskiej o specjalny program dla Trójmorza, który będzie finansował projekty infrastrukturalne w sektorach energetycznych i cyfrowych.

Wojciech Jakóbik