Republikanie i Demokraci wspierają Inicjatywę Trójmorza jako przeciwwagę dla Nord Stream 2

19 listopada 2020, 18:45 Alert

Obie partie w amerykańskiej Izbie Reprezentantów przyjęły w środę rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza „w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych” w regionie.

Kapitol. Źródło: Wikicommons
Kapitol. Źródło: Wikicommons

Poparcie dla Trójmorza

Wniesiona do Kongresu przed ponad rokiem rezolucja ma 42 sponsorów. Główną jest Marcy Kaptur, demokratka z Ohio od lat zaangażowana w sprawy Europy Środkowej i Wschodniej. Znaczenie rezolucji jest głównie symboliczne. Dokument wyraża poparcie dla Inicjatywy Trójmorza w jej wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych, a tym samym wzmacniania bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy.

Amerykańscy kongresmeni odnotowują w rezolucji zobowiązanie rządu USA do przekazania miliarda dolarów na Fundusz Trójmorza. Przypominają także o „rządach komunistycznych narzuconych Europie Środkowej i Wschodniej przez były Związek Sowiecki, które pozostawiły region ze znacznym deficytem infrastruktury, zwłaszcza w zakresie szlaków transportowych i linii energetycznych na osi północ-południe”.

Jednocześnie rezolucja zauważa, że niedostateczny rozwój infrastruktury „powoduje nadmierną zależność” krajów regionu od Rosji, a Kreml „dąży do osłabienia instytucji demokratycznych i wolności w Europie za pomocą środków hybrydowych”, w tym wykorzystując dostawy energii.

Warto przypomnieć, że Sekretarz Stanu ogłosił, że Stany Zjednoczone zobowiązują się do przekazania kwoty miliarda dolarów na finansowanie inicjatywy Trójmorza na rzecz promowania bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego w lutym 2020 roku.

Trójmorze a Nord Stream 2

W uchwalonej rezolucji kongresmeni opowiedzieli się za „budowaniem niepodzielonej, bezpiecznej, bogatej i wolnej Europy”. Zachęcili też państwa Inicjatywy Trójmorza do podjęcia działań na rzecz wspólnych projektów w zakresie energetyki, infrastruktury i połączeń cyfrowych. Kongresmeni wezwali państwa Trójmorza do „poszerzenia wizji regionalnej współpracy infrastrukturalnej na państwa regionu niebędące członkami Unii Europejskiej, w tym na Ukrainę, Mołdawię i kraje Bałkanów Zachodnich.

– Jako zdecydowany orędownik niezależności i bezpieczeństwa europejskich rynków energii, jestem dumny, że nasza rezolucja dotycząca Trójmorza została dziś przyjęta przez Izbę. Podczas gdy Rosja ma nadzieję wziąć naszych europejskich sojuszników jako zakładników poprzez Nord Stream 2, Inicjatywa Trójmorza stara się przeciwdziałać ich złośliwym wpływom. Współpraca między krajami Europy Wschodniej pomoże wzmocnić wzajemne połączenia regionalne, aby zabezpieczyć rynki energetyczne naszych najważniejszych partnerów – powiedział członek Izby Adam Kinzinger.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE – Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry – położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Polska Agencja Prasowa/Izba Reprezentantów/Bartłomiej Sawicki

Jakóbik: Atom i Trójmorze potrzebują pieniędzy. Koronawirus nie pomaga ich znaleźć