Trump wydał rozporządzenie, które wzmocni ochronę systemu energetycznego USA

4 maja 2020, 13:30 Alert
Donald Trump Flickr
Donald Trump. Fot. Flickr

W zeszły piątek (1 maja) prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, zabezpieczające amerykański system energetyczny. Rozporządzenie to upoważnia sekretarza energii Dana Brouillette’a do współpracy z rządem i sektorem energetycznym w celu zabezpieczenia amerykańskiego systemu zasilania.

Nowe rozporządzenie

– Prezydent Trump wykazał się odwagą w zakresie ochrony amerykańskiego systemu energetycznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkim Amerykanom. Konieczne jest zabezpieczenie systemu przed wykorzystaniem i atakami obcych zagrożeń. To rozporządzenie znacznie zmniejszy zdolność zagranicznych przeciwników do ataków na naszą krytyczną infrastrukturę energetyczną – powiedział sekretarz Brouillette.

Donald Trump zwrócił szczególnie uwagę na niebezpieczeństwa związane z cyberatakami. – Udany atak na nasz system elektroenergetyczny stanowiłby poważne zagrożenie dla gospodarki USA, zdrowia i bezpieczeństwa obywateli oraz sprawiłby, że Stany Zjednoczone byłyby mniej zdolne do działania w obronie własnej i swoich sojuszników – napisał prezydent.

Na mocy nowego rozporządzenia sekretarza ds. energii ma być odpowiedzialny za identyfikację urządzeń eksploatowanych obecnie w systemie elektroenergetycznym, które stwarzają ryzyko zakłócenia jego pracy oraz działania mające na celu ich wymianę. Sekretarz odpowiada również za stworzenie listy dostawców urządzeń nie stwarzających potencjalnych zagrożeń.

Departament Energii USA/Michał Perzyński

Trump podpisał kolejną ustawę, która ma usunąć Huawei z rynku