Trwają konsultacje publiczne pakietu rozporządzeń regulujących kwestię jakości paliw stałych

17 sierpnia 2018, 06:30 Alert
smog
Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons

Organizacje ekologiczne wskazują na ich zbyt krótki okres i możliwą rezygnację z określonych działań antysmogowych – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

13 sierpnia Ministerstwo Energii skierowało do konsultacji publicznych pakiet rozporządzeń regulujących kwestię jakości paliw stałych trafił. Na odpowiedzi czeka jednak tylko do 21 sierpnia.

„Termin konsultacji krótszy niż 30 dni wynika z ważnego interesu publicznego, jakim jest szybkie wprowadzenie regulacji” – napisano w cytowanej przez „Puls Biznesu” rządowej Ocenie Skutków Regulacji.

Gazeta zwraca uwagę, że projekt rozporządzenia zawiera m.in. tabele z klasami węgla, opisanymi za pomocą wielu parametrów. Wskazuje również, że projekt rozporządzenia praktycznie nie zakłada eliminacji z rynku tzw. miałów i flotów (czyli najdrobniejszych i najgorszych rodzajów węgla), co było jednym z celów planowanych działań antysmogowych.

Wprowadzona została zupełnie nowa dozwolona kategoria, nazwana ekomiałem, która zawiera paliwa stałe o wymiarze ziarna od zera do 31,5 mm. A skoro od zera, to obejmie wszystko – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego oburza się Piotr Siergiej.

Puls Biznesu/CIRE.PL