Trzynastu chętnych do offshore z PGE na Bałtyku

30 stycznia 2019, 11:01 Alert

Trzynaście największych światowych deweloperów morskiej energetyki wiatrowej chce budować z Polską Grupą Energetyczną farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku – dowiedziała się PAP w środę ze źródeł zbliżonych do projektu. Chętni to, m.in. EDPR, Eneco, E.ON, Oersted, ScottishPower Renewables.

Jak ustaliła PAP, wybór partnera w projektach morskiej energetyki wiatrowej (offshore) PGE ma nastąpić do końca 2019 r.

PGE w ogłaszanych wcześniej planach zapowiadała w pierwszej kolejności budowę wiatraków na Bałtyku o mocy ok. 2,5 GW. Pierwsze farmy miałyby zacząć działać około roku 2025.

Jak poinformowała spółka zamierza docelowo sprzedać wybranemu przez siebie partnerowi strategicznemu po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych odpowiedzialnych za projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture.

Grupa PGE zamknęła właśnie pierwszy etap selekcji potencjalnych partnerów strategicznych chętnych do uczestniczenia w przygotowaniu, budowie i eksploatacji projektu offshore. W pierwszym etapie programu PGE przewiduje budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2545 MW. Zgodnie z założeniami pierwszy prąd z wiatraków na morzu popłynie w 2025 r., a rok później nastąpi przekazanie inwestycji do fazy komercyjnej eksploatacji. Energia elektryczna z farm wiatrowych będzie w stanie zasilić nawet 4 mln gospodarstw domowych.

Zakończyliśmy pierwszy etap selekcji i jesteśmy zadowoleni z dużego zainteresowania współpracą z Grupą PGE przy tym projekcie. Zgłosiło się wielu stabilnych partnerów, wśród których znaleźli się także najwięksi rynkowi gracze, mający na swoim koncie tysiące megawatów zrealizowanych w tej technologii. Jest to bardzo dobra perspektywa dla rozwoju i przyszłości naszego projektu offshore – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W grudniu 2018 roku Grupa PGE zaprosiła do rozmów kilkunastu potencjalnych partnerów biznesowych, posiadających doświadczenie na europejskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. Zgodnie z wymaganiami partner PGE powinien posiadać odpowiednie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji na europejskim rynku, być w stanie wesprzeć projekty w aspektach technicznych i kontraktowaniu wykonawców, a także dzielić się know-how w tym zakresie z PGE.

Morskie farmy wiatrowe są jedną ze strategicznych opcji rozwoju Grupy PGE po 2020 r. W obecnej fazie projektu pozyskiwane są niezbędne zgody środowiskowe, prowadzone są badania wietrzności, jak również prace w zakresie wyprowadzenia mocy oraz inne działania techniczne. Trwają również przygotowania do wstępnych badań geologicznych.

Program budowy morskich farm wiatrowych wpisuje się w przedstawiony konsultowany obecnie projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., w której offshore wskazywany jest jako jedno z głównych narzędzi osiągania celów OZE.

Polska Agencja Prasowa/Polska Grupa Energetyczna

AKTUALIZACJA: 30.01.2019 r. godz. 12:19 [dodano komunikat PGE]