Za miesiąc TSUE wyda wyrok w sprawie gazociągu OPAL

16 czerwca 2021, 12:06 Alert
TrybunałSprawiedliwościUE
Siedziba ETS w Luksemburgu. Fot. Wikimedia Commons

Katarzyna Szymańska-Borginon z RMF FM i dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka podały informację, że ​15 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda wyrok w sprawie odwołania Niemiec od decyzji dotyczącej gazociągu OPAL. Będzie to kluczowe orzeczenie dla kwestii stosowania w unijnym prawie zasady solidarności energetycznej. Decyzja TSUE może wpłynąć na gazociąg Nord Stream 2.

Termin wyroku w sprawie OPAL

Dziennikarki podały, że 15 lipca TSUE wyda wyrok w sprawie odwołania Niemiec od decyzji dotyczącej gazociągu OPAL.

Chodzi o wydaną 28 października 2016 roku zgodę Komisji Europejskiej na większe wykorzystanie lądowej odnogi Nord Streamu, czyli biegnącego wzdłuż niemiecko-polskiej granicy gazociągu OPAL. Wcześniej Rosjanie wykorzystywali tylko połowę jego mocy, choć przez lata starali się go zmonopolizować.

Pod koniec grudnia 2016 roku unijny sąd zdecydował o wstrzymaniu wykonania decyzji KE do czasu zakończenia sporu sądowego. To była pierwsza wygrana Polski w tej sprawie, jednak po pół roku decyzja została zmieniona i od połowy 2017 r. Gazprom faktycznie w całości wykorzystywał OPAL.

RMF FM przypomina, że w marcu rzecznik generalny TSUE stwierdził, iż należy oddalić odwołanie wniesione przez Niemcy. Jego opinia jest często uwzględniania przez sędziów w końcowym orzeczeniu, dlatego optymizm polskich dyplomatów nie dziwi. Jeżeli wyrok byłby taki sam jak opinia rzecznika, to byłoby to zwycięstwo Polski w sporze trwającym od 2016 roku – czytamy.

RMF FM/Twitter/Jędrzej Stachura

Majewski: Opinia rzecznika TSUE o OPAL wiążąca również w sprawie Nord Stream 2