Turcja: Gaz z Azerbejdżanu jest tańszy od rosyjskiego i irańskiego

26 października 2015, 12:49 Alert

(Trend/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik/Patrycja Rapacka)

Gazociąg Transnanatolijski (TANAP) przyniesie liczne zyski Turcji – poinformowała w sobotę turecka gazeta Takvim powołując się na ministra energetyki ora zasobów naturalnych Ali Riza Alaboyun.

Szef resortu odniósł się do pogłosek, jakoby Ankara straciła 10 mld dolarów na imporcie gazu ziemnego z Azerbejdżanu. – Projekt TANAP ma dla Turcji charakter strategiczny i który jest wysoko oceniany przez Ankarę – powiedział Alaboyun. – Zapłaciliśmy dotąd Azerbejdżanowi mniej, niż 10 miliardów za azerski gaz, więc, co logiczne, nasze straty nie mogą być większe. Stwierdził także, że Turcja kupuje azerski gaz taniej niż irański oraz rosyjski.

Na początku września w wypowiedzi dla agencji RIA Novosti turecka wiceminister spraw zagranicznych Ayse Sinirlioglu stwierdziła, że Ankara nie zrezygnuje z projektów, które zapewnią jej nowe źródła surowców.

Jeszcze w maju prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas spotkania w ramach Forum Energetycznego w Stambule, powiedział że projekt TANAP jest ważny nie tylko dla Turcji i jej regionu ale także dla państw europejskich

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu w ciągu roku, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy.

Spółka BP oraz konsorcjum TANAP podpisały 13 marca 2015 roku w Turcji umowę, zgodnie z którą BP wejdzie w skład akcjonariatu TANAP. Porozumienie stanowi jeden z podstawowych dokumentów własności udziałów BP w projekcie. Po zakończeniu rejestracji prawnej, akcjonariat TANAP będzie wyglądał następująco: Socar (58 procent), Botas (30 procent) oraz BP (12 procent).