Turcja podpisała nową umowę na dostawy gazu z Rosji

7 stycznia 2022, 15:45 Alert

Rosyjski Gazprom Export poinformował, że podpisał czteroletnią umowę na dostawy gazu z Botas, państwową spółką energetyczną Turcji, na dostawy 5,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie do Turcji.

Flaga Turcji. Źródło: Public Domain Pictures
Flaga Turcji. Źródło: Public Domain Pictures

Firmy nie podały ceny gazu zawartej w kontrakcie. Eksport z Rosji znacznie wzrósł w 2021 roku, o 83,7 procent wyższy niż w tym samym okresie 2020 roku. Dostawy rosyjskiego gazu do Turcji były wcześniej przesyłane najnowocześniejszymi podmorskimi gazociągami Turkish Stream i Blue Stream.

Polska zdecydowała się nie renegocjować kontraktu jamalskiego Gazprom-PGNiG, który obowiązuje do końca 2022 roku. Jednakże w październiku PGNiG zawnioskował do Rosjan o obniżkę ceny w ramach kontraktu od początku listopada 2021 roku. Polacy złożyli podobny wniosek w listopadzie 2020 roku, ale Gazprom zareagował wówczas kontrpropozycją podwyżki cen dostaw pomimo rekordowo niskich cen na giełdach. Obecnie ceny na giełdzie TTF są rekordowo wysokie, ale Gazprom wciąż nie odpowiedział na wniosek Polaków z 28 października 2021 roku.

Reuters/Michał Perzyński/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nowa gra Gazpromu (ANALIZA)