Turkmenistan chce zaangażować się w TANAP

22 kwietnia 2015, 15:00 Alert

(Trend/Wojciech Jakóbik/Teresa Wójcik)

Turkmenistan jest zainteresowany Gazociągiem Transanatolijskim (TANAP), który ma pomóc w dywersyfikacji dostaw gazu do Europy. Prezydent tego kraju Gurbanguły Berdymuhammedow ocenił, że o ile obecnie sprzedaje on gaz Rosji i Chinom to „pracuje nad dywersyfikacją eksportu”.

– Prowadzimy trójstronne negocjacje z Azerbejdżanem i Turcją. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia. Byłby to kolejny krok naprzód w rozwijaniu kierunku europejskiego – powiedział polityk. Chodzi o doprowadzanie gazu z Turkmenistanu do Azerbejdżanu a potem przez Turcję na rynek europejski. Kluczową inwestycją dla realizacji tego celu jest TANAP z Azerbejdżanu do Turcji.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczowicz powiedział w rozmowie z dziennikarzem tureckiej agencji Anadolu, że Unia Europejska zwiększy wsparcie dla Turcji w realizacji projektu magistrali Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP). Szefczowicz podkreślił, że Turcja jest ważnym partnerem Unii Europejskiej w sektorze energii, a TANAP jest bardzo znaczącym projektem.

Wiceszef KE dodał, że jeśli chodzi o rosyjski projekt Turkish Stream, to przede wszystkim musi on być zgodny z przepisami Unii.

Projekt TANAP przewiduje transport gazu z pola Szah Deniz 2 w Azerbejdżanie od granicy turecko-gruzińskiej do zachodnich granic Turcji. Oczekuje się, że początkowa zdolność przepustowa tej rury osiągnie 16 mld m3 gazu rocznie. Około 6 mld m3 będzie dostarczane dla Turcji, zaś 10 mld m3 do Europy po połączeniu z gazociągiem Trans Adriatyckim (TAP). Turcja będzie otrzymywać gaz od 2018 r. Transport do Europy ma rozpocząć się z początkiem 2020 r. po zakończeniu układania rury TAP na wybrzeżu w południowych Włoszech.

Ostatnim członkiem-akcjonariuszem konsorcjum TANAP został koncern BP, 13 marca b.r. zostało podpisane porozumienie akcjonariuszy w tej sprawie.  Po zakończeniu procedury prawnej związanej z przystąpieniem nowego akcjonariusza, konsorcjum TANAP ma skład następujący: SOCAR – 58 proc. udziału, Botas – 30 proc. i BP – 12 proc.